Cydr bez akcyzy?

Ministerstwo rozwoju poinformowało w środowym komunikacie, że resort finansów proponuje proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania.

Podobne rozwiązania, jak zaznaczono,  już teraz obowiązują w wielu krajach UE  – Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Hiszpanii, Luksemburgu, Portugalii, Rumunii, Słowenii i Włoszech.

– Chociaż w księgowym rozrachunku oznacza to mniejsze wpływy budżetowe z tytułu akcyzy rzędu 11-20 mln zł rocznie, to jednocześnie powoduje obniżenie cen detalicznych o ok. 10%, a przez to ułatwienie nie tylko dla konsumentów, ale też, poprzez obniżenie kosztów, dla rozwoju przedsiębiorczości – zaznacza ministerstwo w komunikacie.

Na środowej konferencji prasowej minister rozwoju Mateusz Morawiecki uściślił, że zwolnienie cydru z akcyzy dotyczyć ma małych i średnich producentów.

Dzisiaj w zależności od stężenia alkoholu w cydrze stawka akcyzy wynosi 97 lub 158 zł za hektolitr gotowego napoju.

Źródło: MR

Poprzedni artykułAlmeria nas wyżywi
Następny artykułAlarm pogodowy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.