El Nino popsuje nam sezon?

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) ogłosiła, że po 5 latach przerwy znów uaktywni się anomalia pogodowa El Nino. Niestety dla nas może to oznaczać wyjątkowo deszczowe lato - pisze "Metro".
El Nino to jedno z tych zjawisk, które jest w stanie uruchomić domino zmian pogodowych niemal na całym globie, większość dopiero próbujemy zrozumieć – mówi prof. Zbigniew Szwejkowski, kierownik Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
 
Ale, jak dodaje, statystycznie rzecz biorąc w latach w których występuje El Nino, obserwujemy wzmożone opady w Europie. Jeżeli więc El Nino faktycznie będzie się dalej rozwijał, jak wieszczy NOAA, możemy mieć w Polsce bardziej deszczowe niż zwykle lato – wskazuje naukowiec.
 
Jak zauważa „Metro”, dowody nie trudno znaleźć – wielkie powodzie w Europie Środkowej w 1997 i 2010 r. miały miejsce właśnie w czasie panowania El Nino.
 
Ich występowanie nie jest jednak regułą, aby miały miejsce musiałoby zbiec się w czasie wiele okoliczności; na razie nic nie zapowiada by było tego typu zwiększone ryzyko – uspokaja prof. Szwejkowski.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCo dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie
Następny artykułW weekend – tulipany w Wilanowie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.