Gruzja zarabia na orzechach laskowych

Typowa plantacja leszczyny w zachodniej Gruzji
Rynki światowe co roku zwiększają zakupy orzechów laskowych. Głównym ich producentem pozostaje ciągle Turcja (około 58% światowej produkcji). Daleko za nią – Włochy (17%). Na trzecim miejscu jest Gruzja, której udało się ostatnio nieco wyprzedzić Azerbajdżan – oba te państwa produkują po około 4% światowej produkcji. Dla pozbawionej dochodów z ropy i gazu Gruzji, w przeciwieństwie do Azerbajdżanu, eksport orzechów laskowych jest bardzo istotny – w ubiegłym roku pozwolił krajowi zarobić nieco więcej, niż na eksporcie wina.
 
W pierwszym półroczu bieżącego roku Gruzja zarobiła na eksporcie orzechów laskowych ponad 73 mln USD, o 160% więcej, niż w takim samym czasie przed rokiem. W całym 2014 roku eksport tych owoców osiągnął wielkość około 35 tys. ton i stanowił 24% całości gruzińskiego eksportu. Głównymi rynkami zbytu dla gruzińskich orzechów są Ukraina, Niemcy, Polska, Szwecja, Czechy – do tej piątki państw trafia 80% wysyłanych orzechów. 
Gruzińskimi orzechami zainteresował się światowy potentat w branży  spożywczej (skupuje 25% światowego eksportu – włoski Ferrero (Nutella i Ferrero Rocher). Wspólnie z amerykańską agendą rządową USAID i gruzińską firmą Agri Georgia Włosi uruchomili 3-letni program pomocowy mający poprawić poziom agrotechniczny plantacji, zintensyfikować produkcję, wykształcić specjalistów. Program ma objąć powierzchnię około 3 tysięcy hektarów uprawianych przez ponad 2 tysiące plantatorów w zachodniej części Gruzji (głównie w Imeretii i Gurii). W uprawie przeważają lokalne typy leszczyny.
Również w Abchazji (autonomiczna republika, która dokonała secesji i szuka zbliżenia z Rosją) orzechy laskowe dają (jedną z niewielu) możliwość zarobku dla – jak się szacuje – około 9 tysięcy rodzin. Eksport jest jednak niewielki – w ubiegłym roku wyniósł około 200 ton, w bieżącym spodziewany jest wyższy. Natomiast produkcja pozostająca na rynku wewnętrznym (ponoć) stale rośnie. Tej jesieni abchascy plantatorzy protestowali przeciwko wprowadzeniu podatku od eksportu orzechów laskowych w wysokości 25 rubli za kilogram orzechów w skorupach i 35 rubli za łuskane.
za: fruit-inform.com, funduki.gosama.ru
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIdared liderem w Rosji
Następny artykułSzósta edycja TSW 2016 już za 70 dni

1 KOMENTARZ

  1. Tylko tego brakuje, żeby plantacje gruzińskie weszły w kooperację z Nutellą. Unikajcie korporacji, jeśli chcecie mieć popyt, bo sporo ludzi kupuje dlatego, że to nie chemiczne jedzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.