Hydrolodzy na temat suszy w Polsce

W czwartek w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej odbyła się konferencja prasowa na temat sytuacji związanej z suszą. Czy mamy się czego obawiać, a może hydrolodzy mają dla nas uspokajające wieści?

Naukowcy wyjaśnili, że problem z niedostatkiem opadów i niskim poziomem rzek rozpoczął się jesienią ubiegłego roku. Ubiegłoroczna jesień była jedną z najbardziej suchych w historii polskiej meteorologii. Wówczas ekstremalnie niskie sumy opadów notowano między innymi w Warszawie.

Ani zima, ani też wiosna nie przyniosły znaczącej poprawy sytuacji. Choć niektóre miesiące były mokre, a nawet bardzo mokre, to jednak bilans wodny był ujemny. Latem zaczęła się pogłębiać susza, padało obficie, ale przelotnie.
 
W dorzeczu Wisły poziom wód systematycznie opadał aż sięgnął absolutnego minimum. W Warszawie poziom Wisły wyniósł zaledwie 56 cm i był najniższym od kiedy prowadzi się stałe pomiary hydrologiczne. Mieszkańcy stolicy niepokoją się, że susza może pozbawić ich dostępu do wody pitnej. Jednak jak uspokajają hydrolodzy, woda pobierana jest dla stolicy nie bezpośrednio z Wisły, lecz spod jej dna, dzięki czemu nawet najniższy poziom rzeki nie stanowi zagrożenia odcięcia dostaw wody do kranów.
 
To właśnie wody podziemne zaspokajają zapotrzebowanie mieszkańców naszego kraju w aż 70 procentach. Podczas konferencji prasowej w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej eksperci rozwiali wszelkie wątpliwości. Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, powiedział: „Chcielibyśmy uspokoić wszystkich, że w Polsce nie ma problemów z zaopatrzeniem w wodę i nie spodziewamy się takich problemów w najbliższych miesiącach”.
 
Nasze prognozy sezonowe wskazują na utrzymywanie się suszy do połowy listopada. Dopiero w grudniu i dalszych miesiącach zimowych zrobi się na tyle wilgotno, aby sytuacja zaczęła się poprawiać, choć problem z posuchą najprawdopodobniej rozwiąże się dopiero na wiosnę.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułXXXVI Jesienna Wystawa Ogrodnictwa, Leśnictwa i Zoologii
Następny artykułMACFRUT 2012

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.