Jagody z Peru

Borówki
fot. P. Grel
Po kilkumiesięcznych negocjacjach zakończonych 12-godzinnym spotkaniem w Pekinie eksperci Chin i Peru uzgodnili porozumienie regulujące import peruwiańskich owoców  borówki wysokiej do Państwa Środka. Podpisanie umowy jest przewidziane podczas wizyty przewodniczącego Xi Jinpinga w Peru (17-20 listopada).
Według Peruvian Blueberry Association porozumienie z Chinami pozwoli wyeksportować owoce z około 4000 hektarów plantacji. Eksport borówki z Peru wyniósł w ubiegłym roku 11 327 ton, w bieżącym doliczono się już 17 547 ton. Plantatorzy i eksporterzy są przekonani, że pierwsze peruwiańskie jagody dotrą za Pacyfik przed chińskim Nowym Rokiem (w końcu stycznia). 
 
Dzięki współdziałaniu władz państwowych (agencji wspomagającej eksport z terenów górskich i leśnych) i tanim kredytom zapewnianym przez Agrobanco w północnych prowincjach Peru rozwijany jest projekt uprawy malin – również dla potrzeb eksportu. W bieżącym roku system pomocy wsparł zakup około 200 tys. sadzonek malin, pierwsze efekty programu będą odczuwalne w 2017 roku. Obecnie peruwiańskie maliny są w 57% eksportowane – głównie do Holandii i Niemiec przynosząc plantatorom prawie 68 tys. dolarów dochodu (dane za 2015 r.). 
 
za: freshfruitportal.com
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska żywność na targach rolnych w Chinach
Następny artykułKalibracja opryskiwaczy – konkurs dla młodych na Horti-Techu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.