Jeszcze jeden uczestnik rynku – Tadżykistan

O Tadżykistanie – jednym z państw w Azji Środkowej powstałym po rozpadzie ZSRR – pamięta się u nas rzadko. Chyba warto byłoby to zmienić, przynajmniej w światku ogrodniczym. Może to być ciekawy rynek zbytu dla naszych produktów, ale i konkurent.

Tadżykistan w ostatnich latach utrzymuje pozycję światowego wicelidera w eksporcie suszonej moreli (kuraga). O ile w produkcji tego gatunku sadowniczego raczej nie będziemy z Azjatami konkurować, to już fakt, że eksportują rocznie także ponad 100 tysięcy ton cebuli może nas zainteresować. A jeszcze bardziej zajmująca powinna być stała na razie tendencja rynkowa w tym kraju dotycząca jabłek. W Tadżykistanie na przedwiośniu kilogram jabłek kosztuje w hurcie 1,2-1,5 USD. Prawda, że brzmi to zachęcająco? To się jednak może zmienić – Tadżycy uczą się na swoich błędach, pojawiają się prognozy zaspokojenia rynku wewnętrznego jabłkami własnej produkcji już za pięć-siedem lat. Warunki klimatyczne w wielu regionach kraju sprzyjają sadownictwu, co ważniejsze – w kraju nie brakuje rąk do pracy przy zbiorach.

za: fruit-inform.com
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUnijne środki na owoce i mleko w szkole rozdzielone
Następny artykułStan zapasów jabłek we Włoszech na dzień 1 marca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.