Kalemba: cel rządu – maksymalny udział w budżecie WPR

Fot. MRiRW
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powiedział w piątek w Sejmie, że najważniejszym celem rządu w zakresie rolnictwa jest zapewnienie jak najwyższego udziału Polski w budżecie wspólnej polityki rolnej na lata 2014-2020.

Kalemba podczas piątkowej debaty nad informacją premiera Donalda Tuska o polityce europejskiej wyjaśnił, że zasadniczym celem wspólnej polityki rolnej od ponad 50 lat jest zabezpieczenie konsumentom odpowiedniej ilości i jakości żywności po przystępnych cenach z jednoczesnym zabezpieczeniem dochodów rolników.
 
Jak zaznaczył, w ramach wspólnej polityki rolnej są dwa filary, a pierwszy z nich to płatności bezpośrednie. – W tych negocjacjach dążymy przede wszystkim do tego, aby polscy rolnicy otrzymali dopłaty bezpośrednie na poziomie średniej stawki płatności w Unii Europejskiej. W tym roku jest to ok. 260 euro na jeden hektar – podkreślił.
 
– Stawiając na średnią płatności w Unii Europejskiej, stawiamy na to, by polscy rolnicy mieli takie płatności, jak mają rolnicy czescy, węgierscy, austriaccy – powiedział minister rolnictwa. Zaznaczył, że rolnicy niemieccy uzyskują „dużo więcej”. – Mówimy natomiast o średniej i to jest cel realny. I o taki będziemy zabiegali – dodał.
 
Kalemba zaznaczył, że drugim filarem wspólnej polityki rolnej są fundusze na rozwój obszarów wiejskich, rozwój gospodarstw i modernizację zakładów przetwórstwa-rolno spożywczego. – Przypomnę, że w obecnej perspektywie na ten cel jest ok 13,5 mld euro. I to należy utrzymać – dodał.
 
– Warto podkreślić, że jest jeszcze trzeci element z funduszu spójności w ramach umowy partnerskiej. Tutaj trwają prace. Chcemy uzyskać jak najwięcej środków na infrastrukturę na obszarach wiejskich, które stanowią ponad 93 proc. powierzchni kraju i zamieszkuje tutaj ok. 38 proc. ludności – wyjaśnił.
 
Podkreślił, że Polska zabiega o te trzy elementy, a celem jest zrównoważony rozwój kraju i bezpieczeństwa żywnościowego. – Staramy się uzyskać jak najlepsze warunki w nowej perspektywie (budżetowej) – podsumował.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny gruntów rolnych nadal rosną
Następny artykułNajnowsze dane o zbiorach jabłek i gruszek w UE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.