765×200-prenumerata-mpssad-2020

Kalemba: trwają prace nad podatkiem dochodowym dla rolników

Na razie nie ma uzgodnionego projektu ustawy o podatku dochodowym w rolnictwie, ale prace trwają. Taki podatek powinien wejść w życie od 2014 r. - poinformował minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

Minister zaznaczył, że resort rolnictwa przygotował propozycje do ustawy o podatku dochodowym, ale rządowy projekt opracuje Ministerstwo Finansów. W pierwszej kolejności zostaną zaprezentowane założenia do projektu, które musi zaakceptować Rada Ministrów – dodał.
 
Zdaniem Kalemby, podatek dochodowy, który powinien być wprowadzony zamiast podatku rolnego, nie powinien dodatkowo obciążać rolników. – Podatek, który będą rozliczały gminy, bo będzie on stanowił źródło ich dochodów, ma być neutralny (dla budżetu i dla rolników) – podkreślił szef resortu rolnictwa.
 
Dodał, że nie ma też zgody ministerstwa rolnictwa na obciążenie podatkiem dopłat bezpośrednich.
 
Wyliczenie dochodów w gospodarstwach będzie wiązało się z wprowadzaniem rachunkowości. W małych gospodarstwach nie będzie wyliczany dochód indywidualnie, będą tam “rozwiązania ryczałtowe” – wyjaśnił minister. Jak mówił, prawdopodobnie będzie to dotyczyło gospodarstw do 6 hektarów, czyli takich, które produkują na własny użytek. Natomiast księgowość będzie prowadzona w gospodarstwach dużych w formie np. ksiąg rachunkowych. Dodał, że gdyby małe gospodarstwa chciały wyliczać faktyczny dochód, to powinno się w ustawie taką możliwość przewidzieć.

Źródło:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię