Klub PiS złożył w Sejmie projekt ustawy ws. GMO

Klub Prawa i Sprawiedliwości złożył w czwartek w Sejmie projekt ustawy o GMO; według projektu Polska stałaby się strefą wolną od upraw roślin modyfikowanych genetycznie.

Projekt wprowadza obowiązek znakowania produktów zawierających GMO. Na etykiecie musiałby być czytelny napis: „produkt zawierający GMO” zapisany czcionką tej samej wielkości co nazwa produktu. Projekt ustawy określa też przypadki, w których minister środowiska może wprowadzić ograniczenie lub zakaz obrotu określonym organizmem modyfikowanym genetycznie.

Za przestrzeganie zasad dot. wprowadzania na terytorium Polski organizmów genetycznie modyfikowanych odpowiadałyby: Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Inspekcja Ochrony Środowiska, Inspekcja Handlowa, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcja Weterynaryjna. Według biura prasowego PiS projekt określa również zakres działania inspekcji „w celu uszczelnienia i zagwarantowania skutecznego systemu kontrolnego”.
 
– To zupełnie nowy projekt ustawy. Uważamy, że państwo ma prawo dążyć do tego, żeby było wolne od genetycznie modyfikowanych organizmów. Strefa wolna od GMO obowiązywałaby w uprawie roślin. Dopóki nie będziemy w stu procentach pewni o bezpieczeństwie genetycznie modyfikowanych organizmów, nie moglibyśmy ich uwalniać – powiedział poseł PiS, b. minister środowiska Jan Szyszko, który przygotował projekt. – Nie jesteśmy przeciwnikami tego, żeby w ogóle GMO było w Polsce. Wprowadzamy cały szereg przepisów, w jaki sposób postępować w zamkniętym użyciu z genetycznie zmodyfikowanymi organizmami. GMO jest też elementem, który stosuje się w medycynie, na przykład przy produkcji insuliny – zaznaczył Szyszko.
 
Ustawa o nasiennictwie, uchwalona przez Sejm w listopadzie br., zawiera dwie regulacje dotyczące roślin genetycznie modyfikowanych. Dopuszcza rejestrację nasion GMO, a także legalizuje obrót nimi na terenie Polski. Pozostałe przepisy dotyczą wytwarzania i wprowadzania do obrotu materiału siewnego, w tym także odmian regionalnych i amatorskich.
 
Ustawa ustanawia zasady dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych, warzywnych, szkółkarskich, a także materiału rozmnożeniowego roślin warzywnych i ozdobnych.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTechnologie przechowywania owoców
Następny artykułLeśnicy rozpoczynają dokarmianie zwierzyny w Beskidach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.