Co PIORiN zrobił w 2018 r.?

11609
Analiza zadań wykonanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) w 2018 r., uzyskanych rezultatów oraz odnotowanych problemów są głównym tematem dwudniowej narady Głównego Inspektora z wojewódzki inspektorami ochrony roślin i nasiennictwa, która odbywa się w Łańcucie (woj. podkarpackie).

Do najważniejszych efektów działań Inspekcji zaliczyć należy zapewnienie właściwego poziomu zdrowotności upraw i pozyskiwanych plonów, w drodze 120 333 tys. kontroli, a także certyfikacja fitosanitarna roślin oraz produktów roślinnych wysyłanych z Polski do 110 państw. W tym celu wystawionych zostało 44,5 tys. świadectw fitosanitarnych towarzyszących 1,7 mln ton, 1,1 mln sztuk i 526 tys. m2 towarów roślinnych. Na potrzeby wprowadzenia materiałów roślinnych do obrotu wewnątrz UE, wojewódzkie inspektoraty wydały blisko 2 mln paszportów roślin i ponad 700 zaświadczeń.

Ochrona roślin

Inspekcja sprawowała także nadzór na obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin, wykonując 6 626 kontroli środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu. Skontrolowano 8 124 punktów sprzedaży oraz przeprowadzono 23 312 kontroli prawidłowości stosowania środków ochrony roślin. W ramach kontroli prawidłowości składu, właściwości chemicznych i fizycznych środków ochrony roślin, wykonano badania laboratoryjne 312 próbek środków ochrony roślin, a 3 149 próbek warzyw i owoców zostało poddanych wysokospecjalistycznym badaniom na obecność pozostałości pestycydów. Nadzór ten ma również na celu ochronę środowiska i zwierząt, a szczególnie pszczół.

Materiał siewny

PIORiN prowadziła również ocenę materiału siewnego, którą zostało objętych 381 089 ton materiału i 149 396 ha plantacji nasiennych. Wykonano też 9 258 kontroli u prowadzących obrót materiałem siewnym, przyczyniając się do wzrostu plonów, jakości i zdrowotności produkcji roślinnej.

Uprawy GMO

W ubiegłym roku, dzięki nowelizacji przepisów i określeniu nowych zadań Inspekcji, został rozszerzony zakres kontroli przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO. Na terenie kraju wykonano łącznie 5 565 kontroli materiału siewnego i upraw, potwierdzając nieobecność modyfikacji genetycznych w nasionach i uprawach.

Laboratoria PIORiN

W dorocznej ocenie nie zabrakło również informacji o działalności sieci laboratoriów PIORiN. Główny Inspektor Andrzej Chodkowski podkreślił, że szeroki zakres i wysoka jakość realizowanych przez Inspekcję zadań kontrolnych jest możliwa dzięki badaniom prowadzonym w nowoczesnych, akredytowanych laboratoriach Inspekcji, które gwarantują podejmowanie decyzji w oparciu o obiektywne wyniki badań.

Źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwiatowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności
Następny artykułTruskawka w Tyńcu – jedyna taka plantacja, nie tylko w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.