Komunikat plantatorów porzeczek

Fot. K. Kupczak
Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnej Porzeczki informuje, że dokonało korekty swoich prognoz zbiorów. Z informacji, jakie otrzymuje od plantatorów, którzy już rozpoczęli zbiory wynika, że plony odmian wczesnych (‘Tisel’ stanowiąca 60% nasadzeń w Polsce) są na poziomie 40%-50% plonów w stosunku do 2015 roku. "W naszej opinii prognozowany dziesięć dni temu spadek plonów o 35% (w stosunku do poprzedniego sezonu) może wzrosnąć nawet do 50%" - zaznaczono w komunikacie.
W komunikacie napisano ponadto:
„Uważamy, że przyczyną tak znacznego spadku plonów jest susza, która zaczęła się w 2014 roku. Drugą, być może jeszcze ważniejszą przyczyną tak znacznego zmniejszenia plonowania jest ograniczenie nakładów na ochronę i nawożenie plantacji. Drastycznie niskie ceny owoców czarnej porzeczki w dwóch poprzednich szonach spowodowały, że większość plantatorów z powodu braku środków finansowych nie nawoziła i nie chroniła plantacji, co w konsekwencji w bardzo dużym stopniu przełożyło się na tak duży spadek plonowania.
Musimy mieć świadomość, że skutki suszy i zaniedbań w ochronie i nawożeniu będą odczuwalne w kolejnych latach. Proponowane aktualnie przez zakłady przetwórcze ceny zakupu owoców na poziomie 0,60 zł do 1,00 zł przy tak niskich plonach mogą wpłynąć na pogorszenie się kondycji uprawy porzeczki czarnej, a to w konsekwencji może doprowadzić do drastycznego załamania produkcji w kolejnych dwóch latach. Uszkodzone przez suszę i zaniedbane plantacje będą wymagały znacznie większych nakładów finansowych na przywrócenie ich produktywności. Słaba kondycja krzewów czarnej porzeczki może być w przyszłości przyczyną większej wrażliwości na wiosenne przymrozki. 
Uważamy, że regres produkcji czarnej porzeczki mogłaby powstrzymać cena około 2,0 zł/kg. Cena ta i tak nie pokryłaby kosztów produkcji, ale umożliwiła powstrzymanie pogarszania się stanu plantacji. Brak zrozumienia przez zakłady przetwórcze problemów, z jakimi borykają się plantatorzy czarnej porzeczki (10% plantatorów już deklaruje rezygnację z dalszej produkcji), może skutkować w kolejnych latach znacznym deficytem owoców czarnych porzeczek.
                                   
W imieniu Zarządu KSPCP – prezes inż. Wiesław Tadeusz Błocki”

Źródło: KSPCP
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMiędzynarodowo o ubezpieczeniach upraw
Następny artykułJurgiel: za wcześnie na szacowanie skutków Brexitu dla eksportu żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.