Koniec lata w Broniszach: wysokie ceny warzyw, niskie jabłek

Powoli mija trudny dla wszystkich grup towarowych sezon uprawowy. Upały, susza, gradobicia, klęska urodzaju (jabłka) to niektóre z plag - podsumowuje Rynek Hurtowy Bronisze w komunikacie. W ostatnich tygodniach wzrosły ceny warzyw - spod osłon i gruntowych; spadły bardzo jabłek.

– Jedynie wiosenne przymrozki oszczędziły naszych rolników w tym roku, ale i w tym przypadku wywołały negatywny skutek – nadprodukcję jabłek i niskie ceny. Od innej plagi – upałów ucierpiały warzywa spod osłon. Warzywa gruntowe, szczególnie kapustne, dotknęła klęska suszy. Ma to obecnie odzwierciedlenie w poziomie cen wyższych niż w latach ubiegłych jeśli chodzi o warzywa i katastrofalnie niskich w przypadku jabłek i śliwek –  dodaje Rynek.

Rynek warzyw
Na przełomie września i października zaobserwowaliśmy znaczący wzrost cen warzyw krajowych spod osłon – informują Bronisze.

Ceny warzyw spod osłon są następujące:
  • pomidory: malinowe 6-8 zł/kg, czerwone 4,5-5,5 zł/kg, gruntowe 2-3 zł/kg
  • cukinia 3,5-5,5 zł/kg
  • ogórki szklarniowe 4-5 zł/kg,
  • bakłażany 4,5-6 zł/kg
  • fasolka szparagowa 3,5-5,5 zł/kg
  • papryka czerwona 3,5-4,5 zł/kg

Warzywa korzeniowe i kapustne również zaliczają wysokie zwyżki cen:

  • kalafior 3,5-5 zł/szt
  • kapusta biała 3-4 zł/szt
  • marchew 1,3-1,7 zł/kg
  • cebula biała 1,4-1,75 zł/kg
Rosnące ceny krajowych warzyw spod osłon uruchomiły import z Hiszpanii. Na razie są oferowane cukinie w cenie 4,5-5,5 zł/kg; bakłażany 5-6 zł/kg i papryka żółta/pomarańczowa po 5-7 zł/kg.

Rynek owoców
Ceny jabłek spadają w szybkim tempie od 1,5 zł/kg na początku września do 0,7-1 zł/kg obecnie. Tylko niektóre odmiany (np. Empire) jeszcze trzymają poziom ok 20 zł za skrzynkę 15 kg.

Szybko skończyły się w tym roku borówki amerykańskie (przez upały i suszę), co ma odbicie w cenach oscylujących wokół 40 zł/kg – dla porównania w 2017 roku ceny te nie przekraczały 20 zł/kg.

Jako pierwsze w tym roku cytrusy z basenu Morza Śródziemnego pojawiły się cytryny z Turcji w cenie 4,5 zł/kg.
 
Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułElizówka będzie skupować jabłka w Motyczu i Poniatowej
Następny artykułEskimos: będziemy zachęcać sadowników do opóźniania dostaw jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.