Konkurs na najpiękniejszą wieś lubuską w 2015 r.

Do 22 maja są przyjmowane zgłoszenia do szóstej edycji konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2015". Przedsięwzięcie mające promować aktywne i rozwijające się wsie jest skierowane do sołectw z woj. lubuskiego - poinformował rzecznik zarządu woj. lubuskiego Michał Iwanowski.

Głównym organizatorem konkursu jest Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Zielonej Górze, a celem znalezienie miejscowości, które w województwie wyróżniają się aktywnością mieszkańców, estetyką i dbałością o środowisko. – Przyznawane nagrody są przy tym formą docenienia zaangażowania mieszkańców i władz samorządowych w rozwój lubuskich wsi. Konkurs ma inspirować mieszkańców wsi województwa lubuskiego i upowszechniać najlepsze wzorce działania poszczególnych sołectw – dodał Iwanowski.

Komisja konkursowa oceni zgłoszenia do 27 maja, a do 17 czerwca zakończą się wizytacje wsi biorących udział w konkursie.

Wybierając miejscowości jury dużą uwagę zwraca na aktywność i zaangażowanie ludności w życie i codzienność wsi. Komisja ocenia m.in.: kultywowanie tradycji, przekazywanie wartości i obyczajów. Ważnym aspektem jest również stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów, które jednoczą mieszkańców zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.

Na zwycięzców konkursu czekają nagrody finansowe – 8 tys. zł za pierwsze oraz odpowiednio 6 tys. i 4 tys. za dwa kolejne miejsca.

Zgodnie z zapisami regulaminu z terenu jednej gminy można było zgłosić dowolną liczbę sołectw – nie może to jednak być miejscowość, która wygrała w którejś z pięciu poprzednich edycji konkursu.

W 2014 r. za „Najpiękniejszą Wieś Lubuską” uznano Złotnik w gminie Żary. Drugie miejsce przypadło mieszkańcom wsi Białcz w gminie Witnica, a trzecie Bukowicy z gminy Niegosławice.

Konkurs odbywa się nieprzerwanie od 2010 roku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Organizuje go Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we współpracy z Lubuskim Stowarzyszeniem Sołtysów, Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Lubuską Izbą Rolniczą.

Gala związana z wręczeniem nagród tegorocznym laureatom odbędzie się 24 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Świętokrzyskiem ostatnie dofinansowanie z PROW 2007-2013
Następny artykułPiękny Jaś – fasola o wielu obliczach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.