Lista zalecanych odmian zbóż, rzepaku, grochu i ziemniaków

Wykaz zalecanych do uprawy na terenie województwa lubelskiego odmian zbóż jarych i ozimych oraz grochu, rzepaku i ziemniaków opublikował lubelski Urząd Marszałkowski. Ma to pomóc rolnikom wybrać odmiany, które dadzą najlepsze plony na glebach Lubelszczyzny.

Lista zalecanych odmian do uprawy na Lubelszczyźnie w 2013 roku została opracowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Ciciborze Dużym (Lubelskie). Jest dostępna na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Na liście znalazło się dziewięć odmian pszenicy jarej i 11 – ozimej, siedem odmian jęczmienia jarego i cztery – ozimego, siedem odmian pszenżyta, siedem – żyta ozimego, 10 odmian rzepaku ozimego, cztery odmiany grochu siewnego i 12 odmian ziemniaka jadalnego. – Prezentowana lista obejmuje tylko ważne gospodarczo gatunki roślin, dla których systematycznie prowadzone są badania. Warunkiem wpisania konkretnej odmiany na listę jest odpowiednia liczba doświadczeń – co najmniej trzech – prowadzonych na terenie Lubelszczyzny przez okres dwóch lat – powiedział Tomasz Makowski z departamentu rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
 
Doświadczenia – eksperymentalne uprawy – prowadzone są na glebach w województwie lubelskim. Zamieszczone na liście odmiany to te, które w badaniach okazały się najlepsze – głównym kryterium jest wysokość i stabilność plonowania.
 
Każda z zalecanych odmian jest w opublikowanym dokumencie szczegółowo opisana. Specjaliści określają m.in. na jakie warunki klimatyczne i w jakim stopniu dana roślina jest odporna, np. ma mróz i zimno, a także jaka jest jej odporność na choroby. Można też znaleźć informacje o tym, jakie dana odmiana ma potencjalne możliwości plonowania, jakiej jakości ziarno można z niej uzyskać, jakie ma zastosowania w przemyśle przetwórczym.
 
Jak tłumaczy Makowski, prowadzone badania w dużym stopniu pozwalają ograniczać napływ tych odmian zbóż, które nieraz są nadmiernie rozreklamowane, ale nie przynoszą spodziewanych plonów na glebach Lubelszczyzny. W opinii specjalistów wysiewanie nowych, niesprawdzonych odmian jest ryzykowne dla rolnika, ponieważ nie wiadomo, jak roślina zareaguje na konkretne, lokalne warunki glebowe i klimatyczne; dotyczy to zwłaszcza zbóż ozimych i rzepaku ozimego.
 
Badania roślin umieszczanych na liście współfinansują Samorząd Województwa Lubelskiego i Lubelska Izba Rolnicza. Wyniki doświadczeń są opublikowane na stronie internetowej Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Ciciborze Dużym.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPapryka, ogórki, oberżyna – czyli propozycje do tuneli…
Następny artykułKalemba: z budżetu UE na lata 2014-2020 polska wieś dostanie więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.