Przed rokiem Łotwa obniżyła z 21% do 5% podatek VAT na typowe produkty miejscowego ogrodnictwa. Regulacje tę wprowadzono tytułem próby, na trzy lata. Po jedenastu miesiącach administracja państwa przedstawia swoje pierwsze spostrzeżenia.
O 3% wzrosła liczba producentów zajmujących się produkcją owoców i warzyw. Wyraźniej – o 13% wzrosła liczba gospodarstw, które poza produkcją zajęły się także przetwórstwem. O 10% wzrosła płaca robocza, ale tu wskazuje się raczej na ogólne tendencje rynkowe niż wpływ obniżki VAT-u. Obroty branży za tych 11 miesięcy wzrosły o 4,2% – obniżając ten podatek założono, że wzrost sięgnie 6% (komentatorzy zastrzegają się, że te dane są pierwszymi, niepełnymi jeszcze – na bardziej reprezentatywne pojawią się nie prędzej, niż w 2020 r.)
Spadły wpływy do budżetu – do 3,8 mln euro. Zebrano z VAT-u o 2 mln euro mniej, niż się spodziewano. Jednak z drugiej strony wzrosły zakupy miejscowej produkcji kosztem zmniejszenia importu z Litwy i zmniejszyła się szara strefa w tym sektorze handlu.
za: rus.lsm.lv
PG