Mangostan bije rekordy

Mangostan
Mangostan - źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org
Po kolei: co to jest mangostan? Jakie bije rekordy? Już odpowiadamy: mangostan właściwy czyli garcynia, smaczelina, żółtopla, żółciecz to gatunek z rodziny kluzjowatych, jeden z najsmaczniejszych owoców tropikalnych. A rekordy bije w Chinach, dokąd jest sprowadzany za rekordowe w tym roku sumy.

Zdaniem analityków portalu east-fruit.com na punkcie tego owocu Chińczycy tracą głowę – także, bo jednak głównie tracą pieniądze. W pierwszym kwartale bieżącego roku sprowadzili ich za 160 mln USD – to najwyższy wzrost wartości importu w kategorii owoców.

Jednak królową importu chińskiego pozostaje czereśnia sprowadzana głównie w okresie chińskiego Nowego Roku. W tym roku na jej import Chińczycy wyłożyli „zaledwie” 0,9 mld (!) USD. A „zaledwie” dlatego, że było to o 2% mniej niż w roku ubiegłym.

W I kwartale 2019 roku Chiny sprowadziły owoców za 3,1 mld USD (wzrost wartości importu o 26% licząc rok do roku). Bardzo prawdopodobne, że do końca bieżącego roku wartość importu owoców do Chin przekroczy 10 mld dolarów.

Piotr Grel
za: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię