Miliony złotych popłyną na Opolszczyznę

Ponad 4,6 miliona złotych z rezerwy celowej budżetu państwa trafi na Opolszczyznę na usuwanie skutków klęsk żywiołowych - poinformował urząd wojewódzki. Pieniądze przeznaczone mają być na umocnienie rzeki, uszczelnienie wałów oraz remonty dróg, mostów i kanalizacji.
Rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński poinformował wczoraj 24 lutego, że decyzje o przekazaniu pieniędzy z rezerwy celowej budżetu państwa podjął minister administracji i cyfryzacji. Samorząd województwa otrzyma 3 mln zł. Pieniądze te przeznaczone będą na odbudowę umocnień rzeki Padół w Januszkowicach (gmina Zdzieszowice) i w Krasowej (gmina Leśnica); a także na uszczelnienie prawostronnych wałów rzeki Odry na odcinku Chorula – Kąty Opolskie.
Dyrektor Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Opolu Zbigniew Bahryj powiedział PAP, że z tej kwoty ok. 300 tys. zł pójdzie na dokończenie rozpoczętych w ub. roku prac na rzece Padół. Za resztę natomiast wzmocnione będą wały na Odrze, które – jak wyjaśnił Bahryj – są w katastrofalnym stanie i w przyszłości mają być przebudowywane. Ponad 1,6 mln zł minister administracji i cyfryzacji przyznał z kolei samorządom z województwa opolskiego – powiatowi strzeleckiemu oraz gminom Leśnica, Pokój, Dobrodzień, Zawadzkie i Popielów. Największa część tej kwoty – 700 tys. zł – trafi do powiatu strzeleckiego; najmniejsza – 45 tys. zł – do gminy Zawadzkie. Pieniądze przekazane przez ministerstwo są przeznaczone na remonty zniszczonych w nawałnicach z czerwcu 2013 i w czasie powodzi z maja – czerwca 2010 dróg, mostów i kanalizacji burzowej oraz na budowę nowego mostu w miejscu zerwanego przepustu.
W powiecie strzeleckim za przyznane pieniądze wyremontowana będzie droga na odcinku Poręba – Leśnica, zniszczona w trakcie ulewnych deszczy w ubiegłym roku. Starosta strzelecki Józef Swaczyna w rozmowie z PAP wyjaśnił, że – zgodnie z ustaleniami – samorząd pokryje 20 proc. wartości tej inwestycji. – Jesteśmy zadowoleni z takiej dotacji, bo droga naprawdę wymaga remontu. Będziemy z nim ruszać jak najszybciej, czyli wiosną – zapowiedział Swaczyna.

Za: PAP
pg 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.