Na Ukrainie brakuje gruszek

Według analityków EastFruit w październiku cena gruszek na Ukrainie wzrosła ponad półtora razy.

Dziś rolnicy na Ukrainie mogą sprzedać kilogram wysokiej jakości gruszki za średnio 0,35 USD, a za kilogram jabłka otrzymują tylko połowę tej ceny. Jeśli producent ma gruszkę odmiany Konferencja, może za nią otrzymać nawet 0,53 USD za kg. Dla porównania, rolnicy z Polski otrzymują o 23% mniej za Konferencję, a ceny za nią w ciągu miesiąca spadły o prawie 20%.

Ukraina, mimo idealnych warunków do uprawy wysokiej jakości gruszek, pozostaje importerem netto tych owoców. Nie oznacza to jednak, że ukraińscy producenci powinni natychmiast rozpocząć  produkcję gruszek – zwracają uwagę analitycy. Gruszka jest znacznie trudniejsza do uprawy technologicznie i mniej odporna na mrozy niż większość odmian jabłek. Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że w wielu krajach Europy Zachodniej od kilku lat występuje nadprodukcja gruszek, a popyt na nie nie rośnie, podobnie jak na jabłka.

Najwięksi eksporterzy gruszek to Chiny, Holandia, Belgia, RPA, Chile i Włochy. Ukraina w ostatnich latach zwiększyła wywóz gruszek, jednak pod względem wielkości ich eksportu zajmuje dopiero 45. miejsce na świecie.
 
Źródło: Fruit-inform

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarzywa w Rosji tej jesieni droższe, niż w środku poprzedniej zimy
Następny artykułPolska żywność na targach w Szanghaju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.