Dzień Fascynacji Roślinami

Wykłady o kwiatach i owocach, wycieczki po arboretach i ogrodach botanicznych oraz spotkania ze znawcami roślin - to atrakcje szykowane w wielu polskich ośrodkach w ramach obchodzonego 18 maja w wielu krajach Dnia Fascynacji Roślinami.

Akcja „Fascynujący Świat Roślin” organizowana jest już po raz drugi i odbywać się będzie na całym świecie pod auspicjami Europejskiej Organizacji Nauk o Roślinach (EPSO – European Plant Science Organization). Dzień Fascynacji Roślinami obchodzony jest 18 maja, ale w Polsce wydarzenia dotyczące roślin będą się odbywać w różnych miejscach od 13 do 19 maja.

Jak informują organizatorzy, celem akcji jest przedstawienie pracy ludzi, dla których największą fascynacją są rośliny, a także pokazanie, jak ważna jest wiedza o roślinach np. dla rozwoju rolnictwa, zrównoważonego wytwarzania żywności, przemysłu farmaceutycznego, ogrodnictwa czy leśnictwa.

W ramach akcji „Fascynujący Świat Roślin” ogród Botaniczny w Lublinie przygotowuje np. wykłady o roślinach pustynnych, zdrowotnym znaczeniu drzew czy roślinach przyprawowych. Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego szykuje warsztaty o dziko rosnących roślinach jadalnych, pokazy tego, jak poruszają się rośliny, wykłady o barwnikach roślinnych i o roślinach drapieżnych. Na odważnych czeka nocna gra terenowa w Ogrodzie Botanicznym UW. Wydział Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza zaplanował za to m.in. wykład o kryminalnych zagadkach roślin, a także prelekcję o tym, czy rośliny czują i czy myślą. Z kolei w Młochowie (mazowieckie) przewidziano serię pokazów i wykładów o ziemniakach, a Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowuje wykład o skamieniałych drzewach.

„Rośliny są fascynujące. Ich życie zawsze zaczyna się od maleńkiego nasiona umieszczonego w glebie. Z niego wyrosnąć może wiele zielonych żyjących istot – od drobnych ziół do wielkich drzew, od kwiatów ozdobnych do roślin uprawnych, od których zależy życie wszystkich zwierząt i przetrwanie ludzi na planecie Ziemia. Biologowie roślin oceniają, że na świecie istnieje około 250 tys. gatunków roślin. Mamy nadzieję, że naszą inicjatywą ponownie zasadzimy wiele wirtualnych, lecz stale kiełkujących nasion, które w zbiorowym umyśle europejskich i światowych społeczeństw posieją przekonanie, że nauki o roślinach mają do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu teraźniejszego i przyszłego krajobrazu społecznego i środowiskowego ludzkości” – informują organizatorzy na stronie internetowej wydarzenia.

Swój udział w dniu „Fascynującego Świata Roślin” zgłosiło już ponad 40 krajów na świecie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzień Ogórka z De Ruiter, Grodan i Hortus
Następny artykułJak właściwie prowadzić lustracje w sadach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.