Niższe opłaty sądowe dla konsumentów lub rolników

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który zawęża krąg podmiotów uprawnionych do niższych opłat sądowych. Przywilej ten będzie obowiązywał wyłącznie w sprawach, w których konsumenci lub rolnicy dochodzą roszczeń bankowych.
Przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt zmienia jeden z artykułów tej ustawy, który został do niej wprowadzony w listopadzie zeszłego roku przy zmianie zapisów Prawa bankowego.
 
Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, przepis ten spowodował „nieuzasadnione uprzywilejowanie strony dochodzącej roszczeń wynikających z czynności bankowych w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu albo przedmiotu zaskarżenia przekracza 20 tys. zł”. „Strona postępowania cywilnego dochodząca roszczenia wynikającego z innego źródła niż czynność bankowa ponosi bowiem wyższe koszty sądowe” – wskazano.
 
Z przywileju niższej opłaty w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych obecnie mogą korzystać wszystkie podmioty, także – jak wskazano – spółki posiadające znaczny majątek oraz inne banki. Dlatego w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie zaproponowano, aby ten przywilej niższej opłaty obowiązywał wyłącznie w sprawach roszczeń wynikających z czynności bankowych zainicjowanych przez konsumentów oraz rolników prowadzących gospodarstwa rodzinne.
 
Zaproponowano, aby opłaty wynikające z czynności bankowych wynosiły 5 proc. „wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia”, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 1 tys. zł.
 
Jak poinformowało w środę CIR jest to korzystne dla osób, które korzystają z usług banków i biorą kredyty na zakup np. mieszkania czy dla producentów rolnych, korzystających z kredytów na zapewnienie ciągłości działalności swojego gospodarstwa.
 
„Dotychczas z obniżonej opłaty (…) korzystają podmioty, wobec których ta niższa opłata sądowa nie znajduje uzasadnienia, np. spółki posiadające znaczny kapitał czy banki” – podkreślono w komunikacie przesłanym PAP.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDzierżawa państwowych gruntów – na 10 lat
Następny artykułTania żywność – bardzo droga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.