Nowa pomoc dla producentów owoców i warzyw czeka na decyzję KE

28 września wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 23 sierpnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań ARiMR. Wprowadza ono możliwość udzielania pomocy finansowej producentom mleka, świń lub owoców i warzyw na sfinansowanie, powstałych w okresie od 7 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2016 r.: niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym oraz zobowiązań cywilnoprawnych.

Zgodnie z treścią § 3 rozporządzenia powyższa pomoc może być udzielana od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem. Podpisywanie umów pożyczek oraz umów kredytu będzie zatem możliwe dopiero po wejściu w życie rozporządzenia, ale nie wcześniej niż od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej.

Obecnie w ARiMR trwają prace polegające na opracowaniu formularza wniosku o udzielenie pożyczki, zasad udzielania nowych form wsparcia oraz zmian do zawartych z bankami umów o współpracy. Po zatwierdzeniu powyższych dokumentów oraz po wejściu w życie rozporządzenia biura powiatowe ARiMR będą przyjmowały wnioski o udzielenie pożyczek, a banki współpracujące z ARiMR – wnioski o udzielenie kredytów. W przypadku kredytów niezbędne jest również zawarcie aneksów do umów o współpracy podpisanych pomiędzy Agencją a bankami.

Pomoc na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym
W 2016 r. ARiMR będzie udzielała pomocy finansowej producentom mleka, świń lub owoców i warzyw, prowadzącym gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej, których przychody są niewystarczające na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym.

Pomoc będzie polegała na udzielaniu nieoprocentowanych pożyczek na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym, powstałych od  7 sierpnia 2014 r. do 30 kwietnia 2016 r., w związku z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw. Z pomocy wyłączone są zobowiązania cywilnoprawne na rzecz budżetu środków europejskich.

Pożyczkę będą mogli uzyskać producenci mleka, świń lub owoców i warzyw, będący mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorstwem.

Pożyczka będzie udzielana maksymalnie na 10 lat, a jej kwota nie będzie mogła przekroczyć wysokości kwoty nieuregulowanych należności. Do kwoty tej nie wlicza się odsetek.

Wypłata środków nastąpi w dwóch ratach, przy czym:

  • pierwsza rata – płatna w 2016 r. w wysokości do 50% kwoty pożyczki,
  • druga rata – płatna w 2017 r. po udokumentowaniu spłaty nieuregulowanych należności w wysokości środków wypłaconych w ramach pierwszej raty.

Pożyczkę w całości trzeba będzie rozliczyć, przedstawiając dokumenty potwierdzające spłatę ww. należności.

Pożyczka będzie nieoprocentowana, a Agencja nie będzie pobierała żadnych opłat za jej udzielenie.

Wniosek o udzielenie pożyczki producenci mleka, świń, owoców i warzyw będą składać w Biurze Powiatowym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta, w terminie do 15 października br. Wzór wniosku opracuje Agencja i udostępni na swojej stronie internetowej. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty takie jak np.:

  • oświadczenie o uzyskaniu przychodów niewystarczających na sfinansowanie nieregulowanych należności,
  • kopie rachunków lub faktur VAT potwierdzających uzyskiwanie obniżonych przychodów,
  • dokumenty potwierdzające powstanie nieuregulowanych należności w okresie od dnia 7 sierpnia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2016 r.

Pomoc zostanie przyznana na podstawie umowy pożyczki, która będzie zawierana w formie pisemnej. Zgodnie z ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 223 ze zm.) pożyczkobiorca w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki zobowiązany jest zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.

Pomoc na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych
W 2016 r. i 2017 r. ARiMR będzie udzielała pomocy finansowej producentom rolnym w rozumieniu przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, których przychody są niewystarczające na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych, które zostały podjęte w związku z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw.

Pomoc będzie polegała na stosowaniu dopłat do oprocentowania kredytów bankowych na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych, powstałych w okresie od 7 sierpnia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2016 r., w związku z prowadzeniem produkcji mleka, świń lub owoców i warzyw. Z pomocy wyłączone są zobowiązania cywilnoprawne na rzecz budżetu środków europejskich.

O kredyt będą mogli ubiegać się producenci rolni będący mikroprzedsiębiorstwem, małym lub średnim przedsiębiorstwem prowadzący produkcję mleka, świń lub owoców i warzyw.

Kredyt będzie udzielany maksymalnie na 8 lat, a jego kwota nie będzie mogła przekroczyć kwoty zobowiązań cywilnoprawnych i wynosić więcej niż 5 mln zł. Kwotę 5 mln zł pomniejsza się o kwotę udzielonej danemu producentowi rolnemu pożyczki na sfinansowanie niepodatkowych należności budżetowych o charakterze publicznoprawnym. Kredytobiorca nie będzie zobowiązany do wniesienia wkładu własnego.

Oprocentowanie będzie ustalane z uwzględnieniem stopy referencyjnej WIBOR 3M powiększonej nie więcej niż o 1,7 punktu procentowego. Kredytobiorca przez pierwsze dwa lata od dnia zawarcia umowy kredytu będzie płacił oprocentowanie w wysokości 1%, a w kolejnych latach w wysokości 2,5%. Pozostałą część oprocentowania należną bankowi zapłaci ARiMR.

Wniosek o udzielenie kredytu należy złożyć w banku współpracującym z ARiMR. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty takie jak np.:

  • oświadczenie o uzyskaniu przychodów niewystarczających na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych, z wyszczególnieniem należności głównej i odsetek,
  • kopie rachunków lub faktur VAT potwierdzających uzyskiwanie obniżonych przychodów,
  • dokumenty potwierdzające powstanie zobowiązań cywilnoprawnych w okresie od dnia 7 sierpnia 2014 r. do dnia 30 kwietnia 2016 r.

Źródło: ARiMR

 
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPierwsze winobranie w Winnicy Samorządowej w Zaborze
Następny artykułWinobranie ożywia hiszpańską turystykę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.