Nowe tachografy dla ciężarówek

Parlament Europejski zgodził się wczoraj na nowe wymogi techniczne dla tachografów w ciężarówkach.
– Komisja ds. transportu PE zaproponowała, by każda ciężarówka, stara czy nowa, musiała być do 2020 roku wyposażona w inteligentny tachograf – oświadczyła europosłanka Silvia-Adriana Ticau, która przygotowała projekt rezolucji ustawodawczej przyjętej przez PE.

KE planowała wprowadzenie na rynek UE tachografów podłączonych do systemu naprowadzania przez satelitę, czyli odpowiednika GPS. Europarlament dodatkowo zaproponował, by do rejestrowanych danych doszła informacja o rozpoczęciu i zakończeniu podróży. Tachografy mogłyby też rejestrować wagę pojazdu, zaś w dalszej przyszłości – być wyposażone w dodatkowe funkcje.

Przyjęta rezolucja przewiduje też, że władze będą musiały szkolić i wyposażać w odpowiedni sprzęt inspektorów, którzy będą analizować dane z tachografu. PE nalegał na to, by metoda analizy danych była jednakowa w całej Unii. – Jest sprawą zasadniczą, by reguły były wreszcie stosowane w ten sam sposób w całej UE – podkreśliła Ticau.

KE informowała też, że nowe reguły pozwolą firmom transportowym oszczędzić około 515 mln euro rocznie, a także, że mają dotyczyć około 6 mln europejskich ciężarówek i busów wyposażonych w tachografy.

W innym głosowaniu w PE europosłowie przyjęli niewiążącą rezolucję wzywającą, by od 2015 roku wprowadzić obowiązek instalowania we wszystkich nowych samochodach systemu eCall. System ten byłby oparty na numerze alarmowym 112 i automatycznie powiadamiałby służby ratunkowe w razie poważnego wypadku drogowego.
 
Za: money.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo gradobiciu: 10 dni na zgłoszenie szkody do ARiMR
Następny artykułRekordowy upał

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.