Obrót węglem: wszyscy mają pod górkę

Pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowych przepisów dotyczących podatku akcyzowego na węgiel potwierdziły wcześniejsze obawy specjalistów, że są one zbyt ogólnikowe i wywołają problemy interpretacyjne. 
 
 Praktyka zweryfikowała już przepisy. Niektórzy sprzedawcy nie zdążyli się przygotować do nowych procedur sprzedaży węgla (rozporządzenie opublikowane zostało na stronie Internetowej Ministerstwa Finansów dopiero 22 grudnia 2011 roku). Ci zaś, którzy poradzili sobie organizacyjnie (przeszkolili pracowników w wypełnianiu nowych dokumentów, zamówili nowe pieczątki, zrobili miejsce na archiwum dla dokumentów dostawy i odbioru itp.) mają problem z interpretacją przepisów. Niektóre składy opałowe wolały czasowo zawiesić sprzedaż węgla osobom indywidualnym (szczególnie tym zwolnionym z akcyzy), niż narażać się na kary skarbowe za nieuprawnione zwolnienie z podatku. Nie ma bowiem jednoznacznego stanowiska, jakich dokumentów wymagać, aby potwierdzić, że dana osoba należy do grupy zwolnionej z podatku. Właściciele składów czekają więc na urzędową interpretację (urzędu celnego, skarbowego lub Ministerstwa Finansów). 
 
Jak to odbija się na ogrodnikach (rolnikach) – klientach składów węgla? Otóż ogrodnik czeka w kolejce po węgiel co najmniej 10–15 minut (tyle bowiem trwa wypełnianie dokumentów dla jednego klienta). Denerwuje się. Niechętnie podaje pesel, adres, datę urodzenia, deklaruje na piśmie, że opał wykorzysta się na potrzeby gospodarstwa ogrodniczego (rolnego).
Moim zdaniem zbyt mała jest dostępność informacji wyjaśniającej – w sposób prosty i przystępny – nowe zasady zakupu węgla. 
 
– Chcę kupić worek węgla i nie mogę sam przyjść na skład handlowy. Co mam zrobić, aby ktoś za mnie odebrał węgiel? – pyta pan Tadeusz – wystawić pełnomocnictwo?
– Razem z synem mieszkam w jednym budynku. Ja zajmuję się gospodarstwem sadowniczym, syn zaś na parterze domu prowadzi sklep ze środkami ochrony roślin. Korzysta więc z tego co i ja ogrzewania. Stąd pytanie pani Jadwigi: jak zadeklarowane zużycie węgla na potrzeby gospodarstwa będzie weryfikowane?
 
Podobnych pytań pojawiło się więcej. Ministerstwo Finansów zapowiada, że zmiany w przepisach nie są wykluczone. Stanie się to jednak po analizie rynku. 
 
Czytelników ogrodinfo.pl będę na bieżąco informować o dalszych krokach urzędów w tej sprawie. 
 
Katarzyna Rosińska, Hasło Ogrodnicze

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCertyfikaty nie obowiązują
Następny artykułCo dalej z grupami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.