Ogólnopolska Noc Biologów po raz piąty

26 instytucji naukowych w całym kraju przygotowuje atrakcje Ogólnopolskiej Nocy Biologów. Odbędzie się ona już po raz piąty, tym razem z 15 na 16 stycznia 2016 roku. W programie m.in. spacer pod gwiazdami z GPS-em, zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego, wykłady o perłach, kofeinie i maści czarownic.
Ogólnopolska Noc Biologów to wspólne przedsięwzięcie ośrodków naukowych, którego celem jest popularyzacja nauk biologicznych. Idea spotkań narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w styczniu 2012 r.
 
Odpowiedzi na nurtujące poznaniaków pytania dotyczące świata biologii będzie udzielało kilkudziesięciu naukowców i studentów z Wydziału Biologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Postarają się oni również pokazać, jaką aparaturą naukową i jakimi metodami badawczymi posługują się biolodzy, by znaleźć rozwiązania wciąż nowych problemów poznawczych.
 
Osoby, które interesują się biologią sądową, podczas specjalnych warsztatów będą mogły zgłębić metody szacowania czasu zgonu oraz dowiedzą się, jak wygląda praca entomologa na miejscu znalezienia zwłok. Uczestnicy zajęć poznają też owady nekrofilne oraz ich rolę na miejscu zdarzenia. Podczas klimatycznego spaceru pod gwiazdami z GPS-em, poznaniacy podzieleni na grupy będą rywalizowali między sobą i korzystając z odbiornika GPS poszukają zagadek biologicznych. Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się też, czy ślimak może się spocić, czy przeżyje na pustyni, czy robi sobie siusiu na głowę? Przygotowano też krótką opowieść o tym, jaki wpływ ma muzyka na ludzkie zdolności poznawcze, nastrój, zdrowie i geny.
 
Mieszkańcy Poznania będą mogli skorzystać również z atrakcji przygotowanych przez Ogród Botaniczny UAM i Instytut Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk.
 
Aż 30 różnych wykładów, 53 warsztaty i laboratoria, 18 stoisk z pokazami przygotował Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajęcia rozpoczną się o godz. 15.30 i potrwają niemal do północy. W Ogrodzie Botanicznym UW Noc Biologów rozpocznie się już za dnia, bo od godz. 14. Miłośnicy kawy będą mogli poznać mechanizm działania kofeiny oraz historię produktów spożywczych zawierających ten związek. Noc Biologów będzie też okazją do zastanowienia się nad tym, od jak dawna człowiek stosuje biotechnologie? Jaki jest najbardziej biotechnologiczny produkt w naszym domu? Czym różniła się biotechnologia starożytna od tej współczesnej. Wszyscy chętni wysłuchają wykładu o wędrówkach roślin. Brak nóg nie przeszkadza im bowiem w przemieszczaniu się na znaczne odległości. Niektóre radzą sobie samodzielnie, a inne często są pasażerami na gapę.
 
W Warszawie atrakcje Nocy Biologów przygotowuje także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
 
Po raz piąty w Nocy Biologów będzie uczestniczył też Wydział Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczestnicy spaceru w okolicy kampusu będą mogli nauczyć się identyfikować drzewa i krzewy w sezonie zimowym. Przygotowano też krótką prelekcję o tym, kiedy, czym i w jaki sposób dokarmiać ptaki. Podczas wykładów będzie można dowiedzieć się np., z czego i w jaki sposób powstają perły. Czym różni się perła hodowlana od naturalnej? Jaka jest największa i najdroższa perła świata? Ile pszczół tworzy rodzinę pszczelą? Jak długo żyje pszczoła? Czy królowa posiada władzę absolutną? Jak powstaje miód?
 
Do organizatorów Nocy Biologów w Krakowie należy też Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.
 
Goście Uniwersytetu Gdańskiego będą mogli skorzystać z wycieczki po tajemniczych pomieszczeniach Katedry Biochemii. Pracownicy laboratorium kultur komórkowych opowiedzą o sposobach otrzymywania i prowadzenia hodowli komórek ssaczych in vitro oraz do czego takie hodowle są wykorzystywane. Będzie można zwiedzić też Akwarium Gdyńskie i sprawdzić jak zamieszkujące w nim zwierzęta zachowują się po zmroku, jak wygląda zima w morzu, czym jest wyporność, a czym haloklina? W programie znalazł się też wykład o tajemniczej maści czarownic: kto i dlaczego ją stosował, z jakich roślin była wytwarzana, jak działała, jakie zawierała substancje.
 
Ogólnopolska Noc Biologów odbędzie się też w: Szczecinie, Słupsku, Olsztynie, Białymstoku, Toruniu, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Łodzi, Wrocławiu, Opolu, Katowicach, Kielcach i Lublinie.
 
Idea Nocy Biologów powstała w Poznaniu podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających. Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się 13 stycznia w piątek, dlatego w logo Nocy Biologów pojawił się czarny kot i sowa.
 
Szczegółowy program warsztatów, pokazów i wystaw organizowanych w ramach Nocy Biologów jest dostępny na stronie: www.nocbiologow.pl. Wstęp na niektóre zajęcia wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.