W piątek Noc Biologów w Krakowie

Wykłady, zajęcia praktyczne, prezentacje, konkursy, a także wycieczki znalazły się w programie Nocy Biologów w Krakowie. Impreza, która odbędzie się w piątek, przeznaczona jest dla wszystkich grup wiekowych – od dzieci po emerytów.

Koordynatorka krakowskiej Nocy Biologów Agnieszka Rak-Mardyła w czwartkowej rozmowie z PAP szczególnie zachęciła do udziału w wycieczkach: do Muzeum Przyrodniczego w Krakowie, gdzie będzie można zobaczyć prawdziwy las tropikalny oraz do Ogrodu Botanicznego UJ, w którym znajdują się egzotyczne gatunki roślin, np. palmy czy sukulenty, do których należą kaktusy. W ramach Nocy Biologów odbędzie się też wyjazd do krakowskiego Zoo. – Wszystkie wycieczki i zwiedzania wraz z przewodnikami są bezpłatne – podkreśliła koordynatorka.
 
Uczestnicy piątkowej imprezy zwiedzą nowoczesne pracownie biologiczne Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ; samodzielnie, pod okiem specjalistów, przeprowadzą badania naukowe, np. zmierzą pojemności puszki mózgowej i porównają ją z pomiarami sławnych naukowców i artystów. Zainteresowani nauczą się technik entomologicznych, np. własnoręcznej preparacji owada; a pod mikroskopem zaobserwują komórki roślin, ludzi, zwierząt i oznaczą ilość białka w próbie. Organizatorzy zaplanowali też prezentacje trójwymiarowych zdjęć nietoperzy autorstwa chiropterologów, wystawę spreparowanych okazów pszczół i ich gniazd, pokaz preparatów makroskopowych i mikroskopowych groźnych pasożytów człowieka m.in. glisty ludzkiej, tasiemca, motylicy wątrobowej.
 
Spośród licznych wykładów, połączonych z otwartymi dyskusjami, Rak-Mardyła poleciła prelekcje o nadużywaniu antybiotyków oraz o genetycznie modyfikowanych organizmach, a zwłaszcza genetycznie modyfikowanej żywności.
 
Na terenie obok Instytutu Zoologii UJ, w którym odbędzie się większość wydarzeń Nocy Biologów, będzie można wziąć do rąk żywe dzikie ptaki i uczestniczyć w ich obrączkowaniu.
 
Organizatorami atrakcji Nocy Biologów w Krakowie są: Koło Przyrodników UJ, Koło Naukowe Neuronus, Koło Nauk Antropologicznych i Samorząd Studentów UJ oraz pracownicy UJ.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.