PE ratyfikował umowę z Marokiem; stracą producenci pomidorów?

Parlament Europejski ratyfikował kontrowersyjną umowę o handlu prodktami rolnymi i rybnymi z Marokiem, wbrew zaleceniom posła sprawozdawcy. Mogą stracić producenci pomidorów z południa Europy, ale nie tylko oni.

Umowa pozwoli na natychmiastową liberalizację 45 proc. importu produktów rolnych z UE do Maroka oraz 55 proc. z Maroka z UE, zakłada m.in. zwiększenie importu do UE kwot wielu gatunków warzyw (pomidory, oberżyna, cukinia, czosnek, ogórki) i owoców (pomarańcze, mandarynki, melony i truskawki).

Zdaniem posła sprawozdawcy, francuskiego deputowanego z partii Zielonych, Jose Bove, na umowie stracą producenci pomidorów z południa Europy, zwłaszcza z Francji i Hiszpanii, gdyż pomidory z Maroka ze względu na niższe koszty siły roboczej są znacznie tańsze. Bove poruszył ponadto problem zatrudniania w  Maroku dzieci oraz ochrony srodowiska (w Maroku zużywa sie do produkcji pomidorów znacznie więcej wody). Zwiększenie kwot eksportu mleka i zbóż do Maroka z kolei, zdaniem Bove'a, zakłóci lokalną produkcję.

Za przyjęciem umowy głosowało 369 europosłów, 225 było przeciw.

Za pap
mp

Related Posts

None found

Poprzedni artykułI Regionalna Konferencja Sadownicza
Następny artykułPrzędziorki, zwójki…- drugi dzień w Ossie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.