Planowane wydatki na rolnictwo – ok. 54 mld zł

W projekcie budżetu na 2016 r. wydatki na rolnictwo i rozwój wsi wraz z dotacją do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaplanowano na 27 mld zł. Dodatkowo rolnictwo zostanie wsparte unijnymi środkami w kwocie 26,6 mld zł. W sumie na wieś trafi ok. 54 mld zł.
 
„Analiza dochodów i wydatków budżetu państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi zaplanowanych na 2016 r. pozwala na stwierdzenie, że wielkość i struktura tych wydatków budżetowych zapewnią sprawną realizację zadań, które należą do kompetencji i obowiązków ministra rolnictwa” – powiedziała posłanka PiS Gabriela Masłowska podczas wtorkowej debaty w Sejmie.
 
Projekt budżetu „rolnego” składa się z trzech części: rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne. W tych trzech częściach łącznie z wydatkami przewidzianymi w rezerwach celowych przeznaczono 8 mld 402 mln zł. Dotacja dla KRUS zaplanowana została w kwocie 18 mld zł, co razem stanowi 27 mld zł, to jest 7,23 proc. ogółu wydatków budżetowych. Ponadto zaplanowano środki Unii Europejskiej w wysokości 26 mld 600 mln zł oraz środki na pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego dla jednostek samorządu terytorialnego w kwocie ok. 400 mln zł – poinformowała.
 
Masłowska zaznaczyła, że najwięcej pieniędzy zostanie wydane na rozwój wsi (72 proc. ogółu), a zwłaszcza na działalność Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie ponad 1 mld zł przeznaczone zostanie na działalność statutową Agencji i na realizację projektów z udziałem środków UE (głównie na współfinansowanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich).
 
Według posłanki PiS, poza budżetem rolnym zaplanowano także wydatki na rolnictwo w budżetach wojewodów, a także w rezerwach celowych w kwocie ponad 2 mld 900 mln zł. Środki te będą mogły być użyte na zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, na badania monitorujące różne pozostałości chemiczne w produkcji, w produktach zwierzęcych i w żywności oraz paszach, na dofinansowanie Inspekcji Weterynaryjnej i na dopłaty do paliwa rolniczego w wysokości 860 mln zł.
 
Wydatki na paliwo rolnicze mają być zwiększone w stosunku do 2015 r. o 60 mln zł. „Uważam, że tu należy się wielkie uznanie ministerstwu rolnictwa, że mimo tak trudnej sytuacji budżetowej kierownictwo ministerstwa rolnictwa potrafiło wygospodarować środki na zwiększenie dopłat” – powiedziała Masłowska. Zaznaczyła, że „w ten sposób PiS dotrzymuje obietnice wobec rolników, ponieważ akcentowaliśmy kwestie potrzeby takiej zmiany w trakcie kampanii wyborczej”.
 
Posłanka porównując budżet 2015 r. z planowanym na 2016 r. zauważyła, że wydatki na rynki rolne rosną o 3 proc. Dotyczy to wzrostu wydatków na Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o 9 proc. i „świadczy o determinacji resortu rolnictwa w zakresie działań zabezpieczających polską żywność pod względem jakości, pod względem bezpieczeństwa dla konsumentów”. Wydatki na rolnictwo mają być wyższe o 2,2 proc., m.in. więcej pieniędzy będzie na szkolnictwo zawodowe, a także na dofinansowanie Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych, na graniczne inspektoraty weterynaryjne. Zmniejszą się natomiast wydatki na rozwój wsi – o 5 proc.; wynika to z mniejszych środków na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Zdaniem Masłowskiej, jest potrzeba zwiększenia dopłat do ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Na ten cel potrzebna jest kwota ok. 168 mln zł. Umożliwiłoby to ubezpieczenie 4,5 mln ha upraw rolnych z dopłatą z budżetu państwa w wysokości 65 proc. do składki ubezpieczeniowej. Trzeba znaleźć środki także na dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego, na ochronę roślin, na urządzenia, na utrzymanie urządzeń melioracji wodnych – podsumowała posłanka PiS.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSame Deutz-Fahr już jako SDF
Następny artykułPonad 530 wniosków o dotację na przetwórstwo rolne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.