Polski Ład dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

Debata dotycząca polskiego rolnictwa odbyła się w podkrakowskich Balicach 12 czerwca br. Jej celem było zaprezentowanie najważniejszych założeń Polskiego Ładu w kontekście polskiego rolnictwa.

Główne założenia Polskiego Ładu dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich

Minister Grzegorz Puda przedstawił najważniejsze elementy, które w ramach rządowego programu „Polski Ład” służyły wspieraniu rolnictwa i rozwojowi obszarów wiejskich:
• wyższe dopłaty do paliwa dla rolników,
• uwolnienie rolniczego handlu detalicznego,
• ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych,
• więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich,
• Kodeks rolny,
• e-okienko dla rolnika,
• Centralny system informatyczny zasobu państwowej ziemi,
• cyfrowy system pozwalający na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”,
• satelitarny system monitoringu upraw rolniczych.

Więcej środków UE na wsparcie rozwoju obszarów wiejskich

Minister podkreślił, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla rolnictwa udało się wynegocjować 10 mld zł. Poza dotychczasowymi instrumentami UE wspierającymi rozwój polskiej wsi, takimi jak Wspólna Polityka Rolna i polityka spójności, będą to dodatkowe środki, które trafią na polską wieś trafią.

Ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że jednym z najważniejszych punktów jest przygotowywana ustawa o Rodzinnych Gospodarstwach Rolnych.
W ramach nowej ustawy rolnicy mają osiągnąć korzyści: podatkowe, gospodarcze, społeczne, edukacyjne, związane z dziedziczeniem, dot. wsparcia klęskowego, dot. gwarancji wypłaty wynagrodzenia za płody rolne.

Projekt ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym jeszcze w czerwcu zostanie przekazany do konsultacji międzyresortowych.

Zwiększenie stawki dopłaty do 110 zł/1 ha

Minister poinformował także o pracach nad zwiększeniem stawki dopłaty do paliwa rolniczego. Przeprowadzone zostaną prace legislacyjne w zakresie podwyższenia limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej, tak aby projektowane zmiany stawek weszły w życie już od 1 stycznia 2022 r.

Cyfryzacja

Ważnym elementem planowanych zmian jest cyfryzacja, o której mowa w kilku puntach programu. Będzie ona dotyczyła m.in. stworzenia jednego miejsca do składania przez rolników e-wniosków – tj. e-okienko.

W planach jest także opracowanie:
• nowego narzędzia informatycznego umożliwiającego przegląd nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zarządzanych przez KOWR, do użytku publicznego i wewnętrznego. Będzie to Centralnego System Informatyczny Zasobu Państwowej Ziemi;
• cyfrowego systemu pozwalającego na identyfikowanie żywności „od pola do stołu”, który możliwi mniejszym gospodarstwom zajęcie lepszej pozycji konkurencyjnej w łańcuchu dostaw;
• satelitarnego systemu monitoringu upraw rolniczych, który pozwoli administracji oraz rolnikom indywidualnym m.in. na: bieżący monitoring, dostarczanie informacji o potencjalnych zagrożeniach, dostarczanie informacji o stratach w produkcji roślinnej.

Emerytura rolnicza

Podczas spotkania w Balicach przedstawiono też plany dotyczące zmiany podejścia do przejścia na emeryturę rolniczą. Minister przypomniał, że obecnie rolnik, który chce przejść na emeryturę, musi zdać swoje gospodarstwo. – Chcemy to zmienić, chcemy, by rolnik, który przechodzi na emeryturę, miał takie samo prawo jak osoba, która nie prowadzi działalności rolniczej, czyli przechodząc na emeryturę będzie mógł dalej pracować – powiedział minister.

Źródło: MRiRW

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMeble ogrodowe – jak wybrać najlepsze dla siebie?
Następny artykułRolnictwo zrównoważone chroni klimat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.