Polskie jabłka na Jedwabnym Szlaku?

Niewykluczone. Chociaż tempo wzrostu gospodarki Chin spadło, nadal wynosi około 7% rocznie. Obroty Kraju Środka z obszarem Eurazji są nadal ogromne i wymagają nie tylko zwiększania przepustowości na już funkcjonujących szlakach, ale i otwierania nowych dróg.
 
Nowych, lub zarzuconych w przeszłości. Władze Chin konsekwentnie przekonują swoich bliższych i dalszych sąsiadów do reaktywowania Jedwabnego Szlaku – lądowej drogi łączącej przez tysiące lat ich kraj z pozostałymi cywilizacjami Azji i Europy. Od 2013 roku działa Yu'Xin'Ou Railway –  wspólne przedsięwzięcie Deutsche Bahn i Russian Railways. Partnerzy  operują na szlaku Duisburg (planowane jest przedłużenie do Rotterdamu) – Chongqing biegnącym przez Niemcy, Polskę, Białoruś, Rosję, Kazachstan do chińskich miast Urumqe, Lanzhou, Xian, Chengdu.  Lądowa droga jest o ponad 2 tysiące kilometrów krótsza i skraca czas transportu z 36 dni morzem do 13-16 dni. 
 
Również polskie firmy zaczynają dostrzegać możliwości Nowego Jedwabnego Szlaku. W Łodzi od 2013 roku działa Hatrans Logistic operująca na trasie Polska – Chengdu. Ciągle jeszcze jest to prawie wyłącznie ruch jednokierunkowy – do Polski trafiło około 1 mln ton towarów, zaś od nas wyekspediowano w 2013 roku … czterdzieści kontenerów. W ubiegłym roku udało się już sformować 41-wagonowy pociąg. Wysyłamy głównie towary spożywcze – wagony-chłodnie  z temperaturą -3˚C zabezpieczane elektroniczne przejeżdżają całą trasę bez otwierania i kontroli w ciągu 11 dób. Może więc w niedalekiej przyszłości i polskie jabłka  przejadą ten szlak nie tylko do Chin, ale i dalej do Wietnamu?
 
za: PAP, fruit-inform.com, wikipedia
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCydr i rytuały
Następny artykułNowa Arysta, Nowe Perspektywy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.