Strona główna Tagi Handel światowy

handel światowy

Globalny handel gruszkami

W bieżącym sezonie gruszek będzie w handlu światowym  mniej więcej tyle, co w ubiegłym – około 25,1 mln ton. Niższe zbiory w Chinach zostały wyrównane przez inne kraje, tak samo zapowiada się handel – niższy nieco chiński eksport ze wzrostem aktywności innych producentów gruszek. Konsumpcja światowa gruszek ma osiągnąć 22,4 mln ton i nadążać za produkcją.

Azerbejdżan trzeci w produkcji orzechów laskowych

Dla niewielkiego państwa – choć dysponującego dużymi zasobami ropy i gazu – Azerbejdżanu, produkcja orzechów laskowych ma odczuwalne znaczenie w państwowym budżecie. Azerowie właśnie policzyli, że wyszli na samodzielnie zajmowane trzecie miejsce w zbiorach orzechów laskowych na świecie.

Jaki będzie tegoroczny handel jabłkami?

Wszyscy uczestnicy globalnego  rynku jabłek porobili sobie szacunki zbiorów w każdym liczącym się państwie, wszyscy porównali swoje obliczenia z szacunkami partnerów i konkurentów. Następnym zadaniem analityków jest określenie, jak będzie funkcjonował w tych warunkach międzynarodowy obrót.

IV Kongres Bezpieczeństwa Żywności

W środę 11 października w Warszawie w Centrum Konferencyjnym POLIN odbędzie się Kongres Bezpieczeństwa Żywności. Wykłady i warsztaty poświęcone bedą takim tematom jak: bezpieczeństwo żywności, nowe technologie, dostęp do rynku, globalna logistyka, zależności i współpraca między wielonarodowymi i małymi producentami, standardy produkcji i wymagania rynku, zrównoważony rozwój.

Światowy rynek orzechów włoskich

Według najnowszych danych USDA (luty 2017) w sezonie 2016/2017 prognozowane zbiory orzechów włoskich (w łupinie) wyniosą około 2,123 mln ton wobec październikowych prognoz na poziomie 2.114 mln ton raz poprzedniosezenowego ostatecznego wyniku światowych zbiorów na poziomie 1.991 mln ton. Najwięcej tych orzechów zebrane zostanie w Chinach – w sezonie 2016/2017 szacowane są na około 1,06 mln ton oraz w Stanach Zjednoczonych – ponad 607,0 tys. ton.

Światowy handel truskawkami

W minionym roku łączny światowy eksport truskawek zamknął się wielkością 892,0 tys. ton wobec 861,0 tys. ton rok wcześniej. Największe ilości stanowił wewnątrzunijny handel pomiędzy krajami członkowskimi – 454,0 tys. ton.

Unijny handel zagraniczny jabłkami

Według FAS USDA w sezonie 2014/15 import jabłek z państw trzecich do UE wyniósł 398,4,0 tys. ton, a na bieżący sezon 2015/2016 prognozowana jest ilość około 450,0 tys. ton. Największe ilości jabłek w poprzednim sezonie zostały, a teren unijny sprowadzone z Nowej Zelandii – ponad 113,0 tys. ton oraz z Chile – 112,6 tys. ton.

Polskie jabłka na Jedwabnym Szlaku?

Niewykluczone. Chociaż tempo wzrostu gospodarki Chin spadło, nadal wynosi około 7% rocznie. Obroty Kraju Środka z obszarem Eurazji są nadal ogromne i wymagają nie tylko zwiększania przepustowości na już funkcjonujących szlakach, ale i otwierania nowych dróg.
 

Światowy handel cebulą

W minionym roku łączny wolumen eksportu cebuli na świecie to 7,51 mln ton wobec 7,73 mln ton rok wcześniej. Największym światowym eksporterem była przed rokiem ponownie Holandia z wynikiem 1,56 mln ton wysłanej cebuli oraz na drugim miejscu Indie z wielkością 1,24 mln ton.

Rosja ma pretensje do Białorusi

Zarzuty dotyczą braku skutecznej ochrony obszaru Unii Euroazjatyckiej przed wnikaniem na jej terytorium towarów z krajów trzecich objętych zakazem importu.