Proces rolników ws. utrudniania przetargów na nieruchomości rolne

Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie w piątek rozpoczęła się rozprawa przeciwko 38 rolnikom, oskarżonym o utrudnianie przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie).

Ze względu na dużą liczbę oskarżonych proces odbywa się w budynku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie. Sprawa cieszy się dużym zainteresowaniem mediów. Sędzia Józef Grocholski podjął decyzję, że proces może być relacjonowany przez media; zezwolił na utrwalenie obrazu i dźwięku, ale nie zgodził się na transmisję na żywo.

Akt oskarżenia liczy 500 stron. Śledczy uznali, że doszło do zakłócenia i utrudnienia łącznie 29 przetargów na sprzedaż lub dzierżawę nieruchomości rolnych. – Na obecnym etapie postępowanie prowadzone jest w sprawie 38 oskarżonych, którym przedstawiono 255 zarzutów – powiedział w piątek sędzia Grocholski.

Wobec 6 oskarżonych sędzia postanowił o wyłączenie ich sprawy do osobnego rozpatrzenia przed sądem rejonowym. – Sześciu oskarżonym nie przedstawiono zarzutu zakłócania przetargów publicznych, który jest głównym zarzutem wobec pozostałych 32 oskarżonych. Ponadto 32 oskarżonych, za wyjątkiem jednego, ma zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzuty stawiane 6 oskarżonym dotyczą niejako kwestii ubocznych – wyjaśnił sędzia.

Czyny, o których mowa w akcie oskarżenia zagrożone są karą do 10 lat więzienia.

O sprawie było głośno na początku październiku 2015 r., kiedy policja zatrzymała 11 rolników spod Pyrzyc i b. pracownika ANR. Wobec części zastosowano areszt zastąpiony później poręczeniami i dozorami policji.

Przeciwko ich aresztowaniu przed szczecińską prokuraturą protestowało wtedy kilkudziesięciu rolników, którzy zaparkowali tam swoje ciągniki. W sprawie interweniował m.in. b. minister rolnictwa Marek Sawicki. Wystosował on razem z szefem Solidarności Piotrem Dudą poręczenia osobiste w tej sprawie.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułProdukty ogrodnicze wśród medalistów Targów WorldFood Warsaw 2017
Następny artykułSprzedaż ciągników w Polsce spadła w 2016 roku o 30 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.