Strona główna Tagi Ziemia rolna

ziemia rolna

Będą zmiany w obrocie ziemią rolną

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Ministerstwo rolnictwa we wrześniu przedstawi propozycję nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Zmiany będą miały na celu m.in. złagodzenie dotychczas obowiązujących ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi. Utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą nabywcami nieruchomości rolnych powinni być przede wszystkim rolnicy indywidualni, prowadzący gospodarstwa rodzinne, będące w myśl art. 23 Konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa.

Ziemia to skarb!

To prawda, ale mająca bardzo różne wartości. Eurostat podał ceny ziemi rolniczo użytkowanej w różnych krajach Unii Europejskiej - najdrożej hektar ziemi ornej kosztuje we Włoszech, najtańszej ziemi trzeba szukać w Rumunii lub Bułgarii. Polska mieści się gdzieś pośrodku stawki.

W roku 2017 rolnicy wydzierżawili ponad 50 tys. ha gruntów

W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydzierżawił 52,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów. To kolejny rok, w którym wydzierżawiono rolnikom ponad 50 tys. ha.

Propozycje zmian w ochronie ziemi

Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji.
 

Cudzoziemcy zwiększają zakupy ziemi rolniczej w Polsce?

Podkarpacki portal informacyjny nowiny24.pl relacjonując przebieg konferencji z udziałem posła Mieczysława Kasprzaka, prezesa Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisława Bartmana i rzeszowskiego przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Micała cytuje z ich wypowiedzi liczby, świadczące o tym, że wprowadzona wiosną 2016 nie spełnia pokładanych w niej nadziei na wyeliminowanie wykupu ziemi rolniczej przez cudzoziemców. Jednak poseł Mieczysław Miazga z sejmowej Komisji Rolnictwa jest przekonany, że jest inaczej.

Ruszył proces rolników ws. utrudniania przetargów na nieruchomości rolne

W piątek przed szczecińskim sądem ruszył proces rolników oskarżonych o utrudnianie przetargów na nieruchomości rolne. Wcześniej procesu dwukrotnie nie udało się rozpocząć, z powodu złego stanu zdrowia jednego z głównych oskarżonych w sprawie Roberta T.

Nie trzeba być rolnikiem, aby kupić ziemię

Przekonuje o tym portal forsal.pl podając za Agencją Nieruchomości Rolnej oraz GUS-em statystyki obrotu ziemią rolną. W 2016 roku spadła ilość transakcji – ale ma to być skutek ukrócenia spekulacyjnych zakupów ziemi, natomiast osoby deklarujące przekonywująco chęć uprawiania ziemi nie odchodzą z biur ANR z kwitkiem.

Proces rolników ws. utrudniania przetargów na nieruchomości rolne

Przed Sądem Okręgowym w Szczecinie w piątek rozpoczęła się rozprawa przeciwko 38 rolnikom, oskarżonym o utrudnianie przetargów na sprzedaż bądź dzierżawę nieruchomości rolnych na terenie powiatu pyrzyckiego (Zachodniopomorskie).

Ułatwienie rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów

O ułatwieniu rozpoczęcia działalności gospodarczej bez odrolnienia gruntów dyskutowali w środę posłowie podczas wspólnego posiedzenia sejmowych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. 
 

W najbliższym czasie nie będzie procedury wobec Polski ws. ziemi

Mimo że KE już od kilku miesięcy bada przyjętą przed rokiem ustawę ws. obrotu ziemią, która nakłada ograniczenia na sprzedaż gruntów rolnych w Polsce, wygląda na to, że w tym półroczu nie zdecyduje się na wszczęcie procedury - poinformowały źródła w Brukseli.