Ziemia to skarb!

To prawda, ale mająca bardzo różne wartości. Eurostat podał ceny ziemi rolniczo użytkowanej w różnych krajach Unii Europejskiej - najdrożej hektar ziemi ornej kosztuje we Włoszech, najtańszej ziemi trzeba szukać w Rumunii lub Bułgarii. Polska mieści się gdzieś pośrodku stawki.

Ponad 100 tys. € trzeba zapłacić za hektar ornej ziemi w Ligurii (okolice Genui, we Włoszech). W południowej Bułgarii wystarczy mieć 1165 €. Ta rozpiętość robi wrażenie, ale mówi niewiele – trochę lepiej będzie odwołać się do średnich cen krajowych.

Najdrożej jest średnio w Holandii – w 2016 r. za hektar trzeba było zapłącić średnio 63 tys. €. Tymczasem w Rumunii kosztował on 1958 €. W tymże roku w Polsce – 9100 € (nasz GUS podawał wartość 37 906 zł). Taniej niż w Polsce można kupić ziemię rolną w 11 krajach UE.

Średnie ceny w poszczególnych krajach także są zwodnicze, bowiem różnic e pomiędzy regionami są bardzo duże. Na przykład pomiędzy Basilikatą (południe Włoch), a wymienianą już Ligurią różnice te są sześciokrotne. W Polsce rozpietość jest mniejsza – w Wielkopolsce (54 tys. zł) ziemia jest (średnio) dwukrotnie droższa niż na Podkarpaciu (23,2 tys. zł).

Za: forsal.pl

PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWykrycie Phytophthora foliorum w Hiszpanii i Szkocji
Następny artykułSad Gigant – wcale nie jest największy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.