Rozpoczęło się 27 Spotkanie Sadownicze Sandomierz

W środę 31 stycznia w Hali Widowiskowo-Sportowej w Sandomierzu rozpoczęło się dwudniowe 27 Spotkanie Sadownicze Sandomierz.

W otwarciu wzięli udział: posłowie Marek Kwitek i Mirosław Maliszewski, wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, przedstawiciele sejmiku województwa świętokrzyskiego oraz władz powiatu sandomierskiego i miasta Sandomierz.

Podczas 27 Spotkania Sadowniczego tradycyjnie już wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznane przez ministra rolnictwa. W tym roku otrzymali je: Anna Arabska, Przemysław Badowski, Jacek Ceglarski, Tomasz Chochorowski, Tomasz Gasparski, Jarosław Kopeć, Jakub Korczak, Sławomir Kutyś, Tomasz Lewandowski, Jakub Lis, Tomasz Sikora, Radosław Suchorzewski, Marcin Żabowski. W imieniu odznaczonych podziękował Marcin Żabowski.


„Zasłużeni dla rolnictwa” w Sandomierzu

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Ryszard Ciźla poinformował o przyznaniu specjalnego wyróżnienia dla Związku Sadowników RP za „wkład w rozwój polskiego sadownictwa oraz wytrwałość w obronie interesów zawodowych rolników”. Ryszard Ciźla przekazał je na ręce przewodniczącego ZSRP, posła Mirosława Maliszewskiego. To wyróżnienie dla wszystkich członków naszego związku – powiedział Maliszewski; odnosząc się do wyzwań na ten rok wymienił sprawę zatrudnienia siły roboczej ze Wschodu oraz sytuację na rynku.


Mirosław Maliszewski i Ryszard Ciźla

Marek Kwitek podkreślił, że „serce sadownicze bije dziś w Sandomierzu”. Poseł PiS przypomniał, że miniony sezon dla sadowników nie był najlepszy. Producenci z regionu ponieśli ogromne straty. Przypomniał o środkach, które trafiły do tych gmin, podkreślił problemy – co zrobić, by ubezpieczenia zbiorów stały się masowe, jak szukać nowych rynków zbytu i jak bronić się przed konkurencją sadowników ze Wschodu.

Wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, podkreślając wysoką frekwencję wyraził nadzieję, że „27 Spotkanie Sadownicze Sandomierz znów przyniesie owoce, na które wszyscy liczymy”.

Starosta Sandomierski Stanisław Masternak oraz przewodniczący rady powiatu sandomierskiego Tomasz Huk wręczyli statuetkę krzemienia pasiastego Markowi Kawalcowi, organizatorowi Spotkań Sadowniczych. Jest ona symbolem  tytułu „zasłużony dla powiatu sandomierskiego”. Jak podkreślił Tomasz Huk, zorganizowane po raz pierwszy w 1991 Spotkanie Sadownicze było ewenementem w skali kraju i z biegiem lat  przyczyniło się do postrzegania Sandomierza jako drugiego ośrodka sadowniczego w Polsce.

Dziękując za wyróżnienie Marek Kawalec podkreślił, że traktuje ten tytuł jako wyróżnienie dla całego zespołu, który przygotowuje Spotkanie. I motywację do dalszych działań dla rozwoju sadownictwa.


Starosta Sandomierski Stanisław Masternak i Marek Kawalec

mp; fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułFred® – nowa gruszka ze Szwajcarii
Następny artykułBezpieczeństwo żywności i wspieranie eksportu priorytetami PIORiN w 2018 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.