Senat bez poprawek do ustawy o znakowaniu żywności jako „produkt polski”

Senat nie zaproponował w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, która pozwala oznaczyć żywność jako "produkt polski", jeśli powstał on w Polsce i w większości z rodzimych składników. Zmiany bez poprawek poparło 83 senatorów, czyli wszyscy obecni na sali obrad. Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta.
 
Sejm przyjął ustawę 4 listopada. Zgodnie z nowelizacją etykietą „produkt polski” będzie można znakować nieprzetworzony artykuł rolno-spożywczy, jeżeli powstał na terytorium RP.
 
W przypadku mięsa trzeba będzie wskazać, że zwierzęta urodziły się w Polsce, tu też nastąpiły chów i ubój. Z kolei w przypadku produktów przetworzonych znaku będzie można użyć, jeśli wyprodukowano je z rodzimych składników i w Polsce.
 
Dopuszczone jednak będzie użycie importowanych surowców, jeśli nie przekroczą one 25 proc. masy finalnego produktu, z zastrzeżeniem, że nie występują lub nie można ich wytworzyć w Polsce.
 
Prawidłowość stosowania takiej informacji będzie podlegała kontroli Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS).
 
Obecne przepisy nie regulują znakowania żywności, jeśli chodzi o informację dotyczącą kraju pochodzenia.

Za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJuż 19 listopada zapraszamy na 9. Konferencję Odmianową
Następny artykułRolnik będzie mógł „dorobić”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.