Składka nie pokrywa kosztów

KRUS przekazuje z rolniczych składek do Narodowego Funduszu Zdrowia mniej pieniędzy, niż NFZ wydaje na opiekę zdrowotną mieszkańców wsi. To zagraża finansom funduszu.
W 2011 r. kasa na leczenie jednego rolnika przekazała do NFZ średnio 823,73 zł. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w 2011 r. składka zdrowotna rolników pokrywała nieco ponad połowę wydatków ponoszonych na ich leczenie. Do funduszu z KRUS wpłynęło wówczas 3,11 mld zł. Koszty wszystkich świadczeń udzielonych w tym roku rolnikom sięgają 5,6 mld zł. Roczny przychód ze składki statystycznego rolnika wyniósł jedynie 823,73 zł, a na jego leczenie fundusz wydał rocznie średnio 1498 zł. To oznacza, że do świadczeń udzielonych ubezpieczonym w KRUS dopłacili wszyscy pozostali płacący składkę zdrowotną. Statystycznie 675 zł w ciągu całego roku.

– Te dane pokazują wyraźnie, że składka zdrowotna ubezpieczonych w KRUS jest niedoszacowana. Rząd powinien rozważyć jej urealnienie w stosunku do rzeczywistych wydatków ponoszonych na opiekę zdrowotną nad rolnikami – podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, członek rady NFZ. Jednak Agnieszka Gołąbek, rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, podkreśla, że prawo do świadczeń jest niezależne od wysokości wnoszonej składki.- Odejście od zasady solidaryzmu społecznego w kierunku kalkulowania wysokości składek na podstawie poniesionych kosztów nie jest przedmiotem prac Ministerstwa Zdrowia – dodaje Agnieszka Gołąbek.

Za: interia.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSenat nie wniósł poprawek do ustawy o rynkach owoców i warzyw
Następny artykułMniejszy import jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.