Studia ogrodnicze na SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie jest najstarszą rolniczą szkołą wyższą w Polsce i czwartą tego typu uczelnią w Europie. Jej początki sięgają 1816 r. Wydział Ogrodniczy został powołany do życia rozporządzeniem Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 18 marca 1921 r. Wówczas liczył on 28 słuchaczy. Obecnie jest jednym z największych wydziałów SGGW i od 2013 r., zgodnie z uchwałą Rady Wydziału, nosi nazwę Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu.

– Jak obecnie po zmianie nazwy Wydziału wygląda jego struktura? Jakie specjalizacje czekają tu na potencjalnych studentów?
Prof. dr hab. Katarzyna Niemirowicz-Szczytt, dziekan Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie: Jak wskazuje na to nowa nazwa, obecnie Wydział prowadzi trzy kierunki dydaktyczno- naukowe Ogrodnictwo, Architekturę Krajobrazu oraz Biotechnologię (od 2012 r.). Studiuje na nich ponad 1900 studentów, w tym ponad 1250 ogrodnictwo i ponad 670 architekturę krajobrazu.

Studia I stopnia stacjonarne (inżynierskie) co roku podejmuje około 150 osób, niestacjonarne tryb zaoczny (inżynierskie) – także 150 osób. Natomiast na studia II stopnia stacjonarne (magister inżynier) limit przyjęć wynosi 120 osób, natomiast niestacjonarne tryb zaoczny (magister inżynier) – 60 osób.

Na kierunku Ogrodnictwo studenci studiów I stopnia mają do wyboru takie specjalizacje, jak: ekonomika i organizacja ogrodnictwa; genetyka, hodowla i biotechnologia roślin; ochrona roślin; rośliny lecznicze i specjalne; rośliny ozdobne; rośliny warzywne i lecznicze; sadownictwo; szkółkarstwo ogrodnicze; rośliny warzywne – jakość i wykorzystanie. Specjalizacje na studiach II stopnia to: agrofagi w środowisku – proekologiczna ochrona roślin; agroekologia z podstawami ogrodnictwa zrównoważonego; genetyka, hodowla i biotechnologia roślin; rośliny ozdobne; rośliny ozdobne w otoczeniu człowieka; rośliny warzywne i lecznicze; sadownictwo; sadownictwo, szkółkarstwo i przechowalnictwo; surowce roślinne o wysokiej aktywności biologicznej; zarządzanie gospodarką i przedsiębiorstwem ogrodniczym.

Na kierunku Architektura Krajobrazu studenci mają do wyboru takie specjalizacje, jak: planowanie i projektowanie krajobrazu; sztuka ogrodu i krajobrazu; urządzanie i pielęgnowanie krajobrazu, zaś na kierunku Biotechnologia: biotechnologia w produkcji roślinnej i biotechnologia w przemyśle spożywczym; biotechnologia w produkcji i ochronie zdrowia zwierząt.

– A co z absolwentami, którzy chcieliby kontynuować naukę i pogłębiać jeszcze swoją wiedzę?
K.N-Sz.: Z myślą o nich prowadzimy studia podyplomowe, m.in. Wzornictwo Ogrodowe; Projektowanie Ogrodu z Domem Rodzinnym; Ochrona i Konserwacja Zabytkowych Założeń Ogrodowych; Kompensacja Przyrodnicza dla Natury 2000; Podyplomowe Studium Oceny i Wyceny Zasobów Przyrodniczych; Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie; Aranżacja roślin w przestrzeni użytkowej; Florystyka – Sztuka Układania Kwiatów.

– Jakie możliwości rozwoju oferuje Wydział?
Dr hab. Wojciech Wakuliński (prof. SGGW), prodziekan WOBiAK ds. dydaktyki (kierunek Ogrodnictwo): Nasi studenci mają możliwość uczestnictwa w wielu projektach (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), które są realizowane bezpośrednio przez nasz Wydział lub w kooperacji z innymi jednostkami naukowymi. Często biorą udział też w konferencjach oraz wystawach krajowych i zagranicznych, podczas których prezentują swoje osiągnięcia.  Najbardziej znanym programem, w jakim uczestniczą zarówno studenci, jak i nasi pracownicy jest Erasmus. Jego celem jest m.in. wspieranie współpracy międzynarodowej szkół wyższych (uczestniczy w nim niemal 30 krajów), umożliwianie studentom wyjazdów za granicę na część studiów i praktykę, stwarzanie uczelniom możliwości udziału w licznych projektach wraz z partnerami zagranicznymi. Ponadto SGGW jest członkiem Euro League for Life Sciences (ELLS), organizacji, która jest siecią wiodących uniwersytetów europejskich, współpracujących w zakresie nauk przyrodniczych.

Warto też wspomnieć, że dzięki udziałowi w różnego tego typu programach, grantach udaje się nam pozyskać fundusze m.in. na budowę nowoczesnego zaplecza badawczo- naukowego.

[NEW_PAGE]– Czy jest coś jeszcze, co mogłoby zachęcić maturzystów do podjęcia nauki właśnie na tym Wydziale?
K.N-Sz.: Może to, że w 2012 r. kierunek Ogrodnictwo, wówczas jeszcze na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, otrzymał wyróżnienie dla najlepszego kierunku studiów w Polsce. Ponadto w tym roku kierunki studiów prowadzone na SGGW zostały wysoko ocenione w Rankingu Szkół Wyższych 2013 „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. W kategorii kierunków rolniczych, leśnych i weterynaryjnych SGGW była bezkonkurencyjna.

– Wydział jest też inicjatorem/współorganizatorem imprez, które już chyba na stałe wpisały się nie tylko do studenckiego kalendarza, lecz także wielu producentów oraz firm związanych z branżą ogrodniczą.

K.N-Sz.: Tak, ogromnym osiągnięciem są Międzynarodowe Targi Agrotechniki Sadowniczej. W przyszłym roku odbędzie się już ich X jubileuszowa edycja. Od samego początku są one organizowane przez firmę BASF Polska oraz Katedrę Sadownictwa SGGW. I z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem – w tym roku odwiedziło je około 3,5 tys. osób.  Szczególną uwagę chciałabym też zwrócić na Dzień Otwarty SD w Wilanowie. W spotkaniu tym, zainicjowanym przez prof. dr. hab. Kazimierza Tomalę, co roku niezmiennie uczestniczą zarówno nasi absolwenci, jak i osoby związane z nauką i branżą ogrodniczą. W tym roku w pierwszą niedzielę września odbędą się one po raz XVII.

– Zaplecze socjalne to chyba też ważny atut SGGW?
W.W.: Tak. Kampus SGGW ma bardzo korzystne położenie. Łatwo stąd wszędzie dojechać. Co więcej, jest to bardzo zwarty kompleks (fot. 2), jakim chyba żadna z polskich uczelni nie może się poszczycić. W jednym miejscu, na około 70 ha, w otoczeniu zieleni znajdują się budynki poszczególnych wydziałów, laboratoria, magazyny, szklarnie (fot. 3), domy studenckie, nowoczesne centrum sportowo- -rekreacyjne, przychodnia, sklepy, kluby studenckie.

Fot. 2. Część zajęć odbywa się w jednym z nowoczesnych budynków oddanych do użytku przed dziesięcioma laty

Fot. 3. Kompleks nowoczesnych szklarni, służących do celów naukowych i dydaktycznych

– Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała Monika Strużyk
Fot. M. Strużyk

Artykuł pochodzi z numeru 6/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwięto Ogrodów
Następny artykułNa jarmarku agroturystycznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.