Świętokrzyska Izba Rolnicza apeluje o pomoc de minimis dla sadowników

Maliny
Realizując wniosek uczestników zebrania protestacyjnego sadowników, które odbyło się 27 lipca w Kleczanowie, zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwraca się do ministra rolnictwa o uruchomienie pomocy dla gospodarstw sadowniczych w ramach programu de minimis.
ŚIR pisze:
 
„Sadownicy w bieżącym roku ponoszą ogromne straty w wyniku katastrofalnie niskich cen nie gwarantujących zwrotu nakładów poniesionych na produkcję.

Rolnictwo jest jedynym sektorem, w którym nikt nie dopuszcza myśli o bankructwie, a jednocześnie istnieje przyzwolenie na stosowanie nieuczciwej przewagi na rynku przez zakłady przetwórcze wobec producentów.

 
Przerzucanie odpowiedzialności na producentów tym „to po co tyle nasadziliście” jest niepoważne, gdyż do tej pory istnieje program wsparcia nasadzeń drzew i krzewów owocowych. Nowe nasadzenia powstają na tych polach, gdzie do tej pory rosły buraki cukrowe.
 
W ocenie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej istnieją wszelkie przesłanki uzasadniające wprowadzenie pomocy de minimis, gdyż zaistniała sytuacja doprowadzi do bankructwa wiele gospodarstw sadowniczych.

Państwo ma obowiązek udzielenia pomocy prawnej, wprowadzając obowiązkową kontraktację z ceną zapewniającą zwrot kosztów produkcji z małym zyskiem gwarantującym odtworzenie produkcji w następnym sezonie.

Zarząd ŚIR zwraca się o pomoc dla gospodarstw sadowniczych w ramach programu de minimis w wysokości poniesionych kosztów na zakup środków do produkcji uśrednionych dla poszczególnych gatunków  – od 3 tys./ha do 5 tys./ha.

 Jednocześnie wyrażamy gotowość do współpracy z Panem Ministrem w działaniach prowadzących do stabilizacji prawa z zakresu rolnictwa oraz stabilizacji rynków rolnych, w tym ogrodniczego”.
 
Źródło: ŚIR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZSRP: 2 sierpnia kolejny protest sadowników
Następny artykułRząd wprowadził zmiany w przepisach o przewadze kontraktowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.