Sytuacja na europejskim rynku jabłek w sezonie 2017/2018

Powszechnie znane są skutki wiosennych przymrozków w sadach jabłoniowych, prawie w całej Europie. W tym roku, w porównaniu z rokiem ubiegłym, zbiory jabłek w Europie mogą być niższe co najmniej o 3,800 mln ton, to jest  o 21 %. W krajach Unii Europejskiej mają wynieść 9,3 mln, także o 21% mniej. To najniższe zbiory jabłek od 10 lat. Niższe zbiory przewiduje się także w krajach wschodniej Europy. 
 
W europejskich krajach eksportujących jabłka, oprócz Polski, Włoch, Francji, Belgii i Holandii, zbiory jabłek mają być niższe o około 850 tys. ton. W krajach importujących jabłka, jak Niemcy, Wlk. Brytania, Rosja,inne kraje wschodniej Europy, w tym roku przewiduje się zbiory niższe o ponad 1,5 mln ton w porównaniu z rokiem ubiegłym. Łącznie będzie to o blisko 2,4 mln ton mniej. W związku z tym łatwiejszy i korzystniejszy będzie eksport naszych jabłek w całej Europie. Problem deficytu mogą złagodzić jabłka z Turcji i Chin. W tym sezonie większy będzie udział jabłek odmian ‘Gala’ i ‘Golden Delicious’, mniejszy odmiany ‘Idared’ i z grupy ‘Jonagolda’. 
 
W naszym kraju zbiory jabłek mogą wynieść nawet o 3,0 mln ton mniej (o 25 %). Od dwóch tygodni mamy korzystną pogodę do wzrostu jabłek. Jeśli taka będzie co najmniej do połowy września, można się spodziewać nawet zbyt dużych owoców, niezależnie od odmiany. Przy takie produkcji zagospodarowanie jabłek może być następujące (w tys. ton): przetwórstwo 1,600, eksport 800, spożycie w kraju 600.Tylko nie przewidziane duże szkody z powodu niesprzyjających warunków pogodowych mogą zwiększyć udział jabłek dla przetwórstwa kosztem eksportu jabłek deserowych. 
 
W związku ze spadkiem zbiorów jabłek, wzrastają ceny skupu i detaliczne. Prawo podaży i popytu. Pierwszy sygnał to ceny skupu za tzw. jabłka z przerywki. Wahają się od 0,80 do 0,85 zł/kg. W zeszłym roku o tej porze wynosiły 0,20 zł/kg, a jabłek deserowych z chłodni 0,65 zł/kg. 
 
Sądzę, że od jesieni do stycznia 2018 roku ceny skupu za eksportowane jabłka odmian ‘Gala’ i ‘Golden Delicious’, wysokiej jakości, wysortowane i zapakowane w kartonach mogą wynieść co najmniej 3,0 zł/kg, a odmiany ‘Idared’ do 2,0 zł/kg.
 
Od lutego zaczyna się import jabłek z krajów południowej półkuli. Dlatego też do tego czasu warto sprzedać większą ilość jabłek. W okresie dużej podaży ceny skupu jabłek przemysłowych mogą być na poziomie 0,60 zł/kg. 
 
Sam jestem ciekaw, czy sprawdzą się te prognozy cenowe i potwierdzą moje wcześniejsze poglądy, że przy zbiorach 3,0 – 3,5 mln ton jabłek w naszym kraju, będą opłacalne ceny za wszystkie owoce.
 
Wobec braku jabłek mamy wielkie szansy na sprzedaż wszystkich naszych owoców w całej Europie. Jak jeszcze nigdy, także na łatwy i korzystny eksport do bliskich krajów. Najwyższych cen należy się spodziewać za odmiany ‘Gala’, ‘Golden Delicious’ i ‘Szampion’ oraz odmian koloru czerwonego jak ‘RedJonaprince’ i ‘Red Delicious’. 
 
Zapowiada się wyższa dochodowość w produkcji jabłek, co nie powinno być zachętą do zakładania sadów jabłoniowych na nowych i większych powierzchniach.
 
Jeśli dochód będzie wyższy, warto go wykorzystać do zmiany sadu na bardziej intensywny oraz na inwestycje zabezpieczające drzewa przed przymrozkami, gradobiciem i suszą. 
 
Prof.dr hab.Eberhard Makosz, Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPomoc przymrozkowa – wnioski od 13 września
Następny artykułHistoryczne porozumienie: La Trentina i Melinda będą wspólnie sprzedawać jabłka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.