USA pomogą plantatorom z Mołdawii

Truskawki
fot. P. Grel
W ostatnich latach sektor upraw jagodowych Mołdawii znacząco się rozwinął. Utrzymaniu tej tendencji będą teraz sprzyjały amerykańskie fundusze pomocowe. Prawie cała produkcja owoców jagodowych pozostaje na rynku wewnętrznym, ale i to się zmienia – eksport również rośnie.
W 2016 roku, ostatniego dla którego są dostępne dane powierzchnia upraw gatunków jagodowych wynosiła w Mołdawii 3 tysiące hektarów. To trzykrotny wzrost w ciągu siedmiu poprzedzających lat. Głównymi gatunkami pozostaje w tym sektorze są kolejno truskawka, malina i czarna porzeczka. 
Fundusze pomocowe zaoferowane przez agencje rządu USA wzmocnią trend rozwojowy upraw jagodowych. Plantatorzy będą mogli się ubiegać o granty w wysokości 5-10 tysięcy dolarów. Warunkiem będzie  wkład własny równy 50% kosztów planowanej inwestycji.
Obecnie około 90% produkcji jagodowej znajduje zbyt na rynku wewnętrznym Mołdawii, ale plantatorzy zaczynają eksportować: w 2016 r. wysłano za granicę 950 ton malin (wzrost o 240 t rdr). Eksport truskawek osiągnął 360 ton, jeżyn – 60 ton.
za: Gagauzmedia.md

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNastępny tydzień wzrostu cen jabłek
Następny artykułUOKiK sprawdza, czy sieci handlowe nie zawyżają cen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.