W Broniszach tańsze młode importowane ziemniaki

Spora jest podaż młodych ziemniaków z Cypru i Francji, a ich ceny są o 1/3 niższe w porównaniu z ceną sprzed roku – informuje Rynek Hurtowy w Broniszach. Z kolei ceny jabłek są stabilne, ale dużo wyższe niż rok temu.

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach ziemniaki francuskie sprzedawane są po 2,30 zł za kg, cypryjskie są o 20 groszy droższe. Ziemniaki dostarczane są w opakowaniach hurtowych 15 kg i 20 kg.

Za połowę tej ceny można kupić pochodzące z ubiegłorocznej produkcji ziemniaki importowane z Belgii i Holandii. Polskie ziemniaki, w ofercie hurtowej, kosztują od 40 groszy do 55 groszy za kilogram, co jest o 1/5 taniej niż w lutym 2017 roku. Ubiegłoroczne plony ziemniaków były w Polsce o 7% wyższe w porównaniu do zbiorów 2016 roku i według szacunków GUS wyniosły 9,5 miliona ton.

Ze względu na sprzyjającą sprzedaży jak na tę porę pogodę, roku ceny krajowych warzyw korzeniowych są stabilne, choć z tendencją do stopniowego wzrostu (należy uwzględnić koszty przechowalnictwa). Marchew sprzedawana jest w cenie od 80 groszy do 1,30 zł za kilogram, w klasie extra.

Cebula, która w tym sezonie przechowuje się słabo (powodem były niekorzystne warunki atmosferyczne podczas zbiorów) oferowana jest w cenie od 50 groszy do 1 zł za kilogram, co oznacza wzrost ceny o 30%, w porównaniu do lutego 2017.

Z warzyw nowalijkowych są już krajowe pomidory malinowe. Na razie jeszcze dość drogie (18-21 zł za kilogram) nie są w stanie konkurować ceną z importowanymi (od 4 do 6 zł za kilogram), ale smakowo zdecydowanie deklasują import. Krajowe ogórki są w cenie od 7,5 do 9,5 zł/kg. Importowane z Ukrainy sprzedawane są w podobniej cenie, hiszpańskie, pojedynczo foliowane, po 8 zł za kilogram. Wraz z rosnącymi dostawami krajowych ogórków spodziewany jest stopniowy spadek cen.

Lada moment powinny się już pojawić szklarniowe pomidory czerwone, produkcji krajowej. Na razie musimy zadowolić się sprowadzanymi z Turcji i Hiszpanii (cena hurtowa od 4 do 6 zł/kg).

Rośnie asortyment młodych warzyw z importu. Na krajowe trzeba będzie jeszcze poczekać.

Ceny jabłek stabilne, ale wyższe niż rok temu
W zależności od odmiany ceny jabłek są zróżnicowane. I tak większość cen oscyluje pomiędzy 2 a 3 zł za kilogram (skrzynka 15 kg  30 – 45 zł), ale za skrzynkę odmiany Szara Reneta płacone jest już  80 zł, za Cortland 70 zł (za kilogram od 4,66 do 5,33 zł). Porównując aktualne ceny z cenami sprzed roku większość odmian jest droższa o 50-60% , a za niektóre trzeba zapłacić nawet dwa razy więcej.
 Z krajowych owoców w sprzedaży są gruszki Konferencja w cenie od 3,33 zł do 4,75 zł za kilogram.

Źródło: Rynek Hurtowy w Broniszach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.