W Rosji zniszczono 150 ton jabłek “z Białorusi”

Jabłka w przechowalni
Fot. Dorota Łabanowska-Bury
Rosyjskie służby zaczęły nową kampanię wymierzoną w nielegalny import jabłek. Tony owoców są niszczone na wysypiskach. Eksportowana przez Białoruś owocowa kontrabanda w dużym stopniu może pochodzić z Polski.

W ubiegłym tygodniu w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji funkcjonariusze służby celnej, milicji i FSB zatrzymali dziewięć ciężarówek z „jabłkami nieznanego pochodzenia”. 148 ton owoców trafiło do Rosji przez otwarte granice z Białorusią.

Eksperci rosyjskiej służby kontroli produkcji rolnej (Rossielchoznadzor) stwierdzili, że wszystkie te transporty trafiły do Rosji „bez certyfikatów fitosanitarnych i innych niezbędnych dokumentów, które potwierdzałyby ich pochodzenie i bezpieczeństwo fitosanitarne”.

Dziewięć TIRów jabłek zostało zniszczonych – rozjechanych buldożerami i zakopanych – na wysypiskach śmieci w obwodzie smoleńskim.

Kolejne 4,5 tony owoców i warzyw zniszczono w obwodzie briańskim. Jabłka, kapusta pekińska, pomidory, bakłażany, cebula i pietruszka trafiły tam z Białorusi bez certyfikatów pochodzenia.

Ostatnio Rosja całkowicie zakazała importu jabłek i gruszek z Białorusi. Rossielchoznadzor tłumaczył , że państwo białoruskie nie panuje nad eksportem tych owoców, a takie ilości jabłek nie mogą pochodzić z Białorusi. Wcześniej władze w Mińsku, na wniosek Moskwy, zarządziły koniec certyfikowania produktów pochodzących z państw Unii Europejskiej przez białoruskich eksporterów.

Białoruś zarabia na reeksporcie europejskiej żywności do Rosji od 2014 roku, gdy Moskwa w ramach kontrsankcji wprowadziła embargo na produkty z Zachodu. Blokada importu rozpoczęła w Rosji okres drożyzny i problemów aprowizacyjnych – rynek był uzależniony od produktów z Unii Europejskiej.

Białoruś reeksportuje na wschód m.in. polskie jabłka, ale także francuskie sery, cytrusy czy owoce morza. Kwestia reeksportu jest kością niezgody w relacjach białorusko-rosyjskich.

Źródło:belsat.eu

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSkóra z jabłek
Następny artykułEgipski eksport truskawek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.