W weekend przymrozki

Przed nami chłodniejszy weekend, a dzięki rozpogodzeniom i polarnomorskiej masie powietrza nocami i o porankach będziemy mieć przymrozki, nie tylko przy gruncie. Jak długo się utrzymają?

Ostatnie noce i ranki przynosiły wysoką temperaturę, która miejscami nie spadała poniżej 10 stopni. Dzisiaj nad ranem na Opolszczyźnie odnotowaliśmy nie mniej niż 14 stopni, a warto wiedzieć, że norma dla tego okresu to 5 stopni.
 
Przed nami coraz zimniejsze poranki, bo do Polski po przejściu frontu atmosferycznego zaczęła spływać chłodniejsza masa powietrza, która dodatkowo zasilana będzie przez rozpogodzenia. Tam gdzie dwa te czynniki będą występować jednocześnie, spodziewamy się najniższych wartości temperatury.
 
Sobotni (20.04) poranek jeszcze nie aż taki zimny, choć ciepło z pewnością nie będzie. Termometry pokażą na przeważającym obszarze kraju od 7 do 9 stopni. Wyjątkiem będą województwa północne, gdzie ochłodzenie odczuwalne będzie najbardziej dotkliwie. Tam krótko po wschodzie Słońca temperatura spadnie na wysokości 2 metrów nad powierzchnią ziemi do 1-3 stopni, zaś przy gruncie może się pojawić niewielki przymrozek.
 
To będzie wstęp do większych przymrozków na przełomie tego i przyszłego tygodnia. W niedzielę (21.04) nad ranem ujemna temperatura w całej północnej i północno-wschodniej Polsce. Na 2 metrach będzie do minus 2 stopni, a przy gruncie do minus 5 stopni. Na zachodzie i w centrum 1-2 stopnie, a przy gruncie zero i minus 1 stopień. Na południu bez przymrozków, pomijając oczywiście obszary podgórskie i górskie. W godzinach popołudniowych temperatura będzie średnio o 10-15 stopni wyższa od tej notowanej o świcie.
 
Przymrozki wrócą w poniedziałkowy (22.04) poranek, ale wystąpią one na mniejszym obszarze, będą też nieco lżejsze. Minus na wysokości 2 metrów będzie panować na wschodnim Pomorzu, Kujawach, Warmii, Mazurach, Mazowszu, Suwalszczyźnie, Podlasiu i północnej Lubelszczyźnie. Temperatura spadnie tam do minus 1-2 stopni. Przy gruncie będzie w tym czasie do minus 2-3 stopni. W pozostałych regionach Polski będzie nieznacznie powyżej zera, najcieplej w dzielnicach południowych.
 
We wtorek (23.04) rano już bez mrozu na wysokości 2 metrów, a jedynie przy gruncie i tylko na krańcach północno-wschodnich. Kolejne noce i ranki bez przymrozków, powrócą wysokie temperatury.
 
Prognoza pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMiodówki gruszowe – zagrożenie i ochrona na początku sezonu
Następny artykułWielkopolska ma sieć stacji agrometeorologicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.