Wielkopolska ma sieć stacji agrometeorologicznych

Fot. P. Grel
34 stacje agrometeorologiczne uruchomił Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Mają one wspierać rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin – poinformował dyrektor WODR w Poznaniu Ryszard Jaworski.

Stacje, których zakup i montaż kosztował ponad 200 tys. złotych, zostały zamontowane w 32 gospodarstwach demonstracyjnych, należących do sieci utworzonej przez WODR w Poznaniu. Dwie stacje działają także w centrach szkoleniowo-wystawowych WODR w Sielinku i Marszewie. Obecnie w każdym z wielkopolskich powiatów działa przynajmniej jedna stacja.

Stacje zbierają dane o aktualnym stanie pogody, które mogą być wykorzystane w gospodarstwach rolnych położonych do 10 km od urządzenia. Informacje ze stacji metrologicznych udostępniane będą rolnikom bezpośrednio lub za pośrednictwem strony internetowej WODR.

Każda stacja na bieżąco monitoruje podstawowe dane meteorologiczne (temperatura, wilgotność powietrza, opady, prędkość i kierunek wiatru) i przekazuje je do serwerów WODR w Poznaniu.

Rolnik, który zwróci się do WODR o dostęp do danych zbieranych przez stacje agrometeorologiczną, korzystając ze specjalnej aplikacji wpisuje do programu informacje o areale uprawnym, dacie zasiewu i odmianie rośliny. Po przeliczeniu danych otrzyma informacje na temat optymalnego terminu zastosowania środków ochrony roślin. Dokładne określenie tego terminu pozwala na oszczędniejsze stosowanie chemii w rolnictwie, dzięki czemu spadają koszty ochrony roślin. Poprawia się też stan środowiska naturalnego, bowiem mniej środków chemicznych trafia do gleby.

– Na razie mamy tylko oprogramowanie do zwalczania zarazy ziemniaczanej. Mamy nadzieję, że niedługo wprowadzimy podobne programy dla innych chorób roślin – powiedział dyrektor Jaworski.

Utworzenie sieci polowych stacji meteorologicznych zostało sfinansowane ze środków Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW weekend przymrozki
Następny artykułW Polsce brakuje jabłek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.