Wielka Brytania staje się największym odbiorcą pieczarek z Polski

Jak informuje Agro Nawigator Polska wysyła coraz więcej pieczarek do Wielkiej Brytanii. W trzecim kwartale 2018 roku była ona największym odbiorcą tych grzybów z naszego kraju. Zagrożeniem dla dalszego rozwoju eksportu jest perspektywa brexitu.

Z danych Eurostatu wynika, że w 3 pierwszych kwartałach 2018 eksport pieczarek świeżych z Polski zwiększył się o 4,3%, do 175 tys. t. Od początku 2018 silną dynamiką charakteryzuje się ich sprzedaż do Wielkiej Brytanii. Z danych Eurostat wynika, że w trzech pierwszych kwartałach 2018 zwiększyła się ona o 17,2%, do 40,1 tys. t.

W 3 kwartale 2018 Wielka Brytania stała się już największym odbiorcą pieczarek z Polski. Od czerwca 2018 wolumen sprzedaży jest już większy niż w przypadku Niemiec, które dotychczas były ich największym importerem. Wzrost eksportu do Wielkiej Brytanii jest przeciwwagą dla zmniejszającej się sprzedaży pieczarek na rynki wschodnie, głównie na Białoruś. Zagrożeniem dla rozwoju eksportu w kolejnych miesiącach jest zbliżająca się perspektywa brexitu. Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia (tzw. twardy brexit) spowodować może wyhamowanie sprzedaży w 2019. Pieczarki są jednym z ważniejszych produktów żywnościowych w sprzedaży do Wielkiej Brytanii. W 2017 były trzecią pod względem wartości (za mięsem i przetworami z mięsa oraz słodyczami) kategorią eksportową, stanowiąc 3,5% wartości polskiego eksportu żywności (CN 01-21) do tego kraju.

Źródło: https://www.pkobp.pl/centrum-analiz/analizy-sektorowe/raporty-branzowe/agro-nawigator-rok-2019-na-rynkach-rolnych/

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOwoce w 2019 – prognoza Zespołu Analiz Sektorowych Banku PKO BP
Następny artykułJabłonie – zrozumieć zachowanie drzew

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.