Jabłonie – zrozumieć zachowanie drzew

Jabłonie - biologia i fizjologia
Dużym problemem w naszym klimacie jest przemarzanie drzew zimą oraz uszkodzenia przymrozkowe kwiatów i zawiązków owocowych wiosną. wytrzymałość drzew na mróz zależy m.in. od odmiany, podkładki i kondycji drzew, a także ich zdrowotności przed okresem spoczynku.

Aby zrozumieć zachowanie drzew, ich reakcje na różnego rodzaju działania (m.in. cięcie, nawożenie), warto choć trochę zapoznać się z ich biologią i fizjologią. Część podziemną drzewa stanowi system korzeniowy, który zaopatruje części nadziemne w składniki pokarmowe i wodę. Aby spełniał swoje zadanie, powinien być dobrze rozbudowany, zdrowy i nieprzemarznięty. Natomiast rolą części nadziemnej (pień, przewodnik, konary, gałęzie, długo- i krótkopędy, liście) jest produkcja najlepszej jakości owoców. U jabłoni pąki kwiatostanowe zwykle tworzą się na krótkopędach.

Drzewa po posadzeniu w sadzie rosną i owocują z różną intensywnością. Zależy to w głównej mierze od podkładek, na których są uszlachetniane.

Podkładki karłowe sprzyjają tworzeniu się pąków kwiatowych i owocowaniu. Już w roku sadzenia na pędach drzew można znaleźć pąki kwiatowe. Drzewa takie są jednak wrażliwe m.in. na niedobór wody w glebie. natomiast na podkładkach silniej rosnących wzrost drzew jest intensywniejszy, ale też później wchodzą w okres owocowania. stwarzają mniej problemów ze wzrostem, a więcej z owocowaniem.

Problemów z corocznym, obfitym owocowaniem drzew jest wiele. Nasilają się one szczególnie w przypadku wystąpienia warunków stresowych (m.in. podtopienia, susza, nadmarznięcia korzeni i części nadziemnych, niedożywienie). Wówczas drzewa chorują, co skutkuje przemiennością owocowania i niekontrolowanym  ich wzrostem.

Piotr Gościło
Źródło: arch. MPS SAD

Już wkrótce kolejne publikacje tego artykułu.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWielka Brytania staje się największym odbiorcą pieczarek z Polski
Następny artykułMniej brzoskwiń z Argentyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.