Włochy – nie da się konkurować kosztami pracy…

Zbiory jabłek
…z głównymi graczami rynkowymi – to główna myśl przebijająca się podczas obrad włoskiej centrali związkowej ogrodników Ortofrutta. W pięćdziesięciolecie swej działalności zorganizowała ona debatę nad problemem pracy w ogrodnictwie.

31 maja w Bolonii odbyła się konferencja zorganizowana przez Unione Nazionale Ortofrutta – jedną z central związkowych włoskiego ogrodnictwa. Hasłem spotkania było :uczciwa cena dla ogrodnika, etyczna wartość dla konsumenta”.

Jednym z głównych wniosków z obrad było stwierdzenie, że kosztami pracy nie da się konkurować z głównymi graczami rynkowymi. Podczas gdy we Włoszech godzina pracy w sektorze ogrodnictwa kosztuje 11,1 €/godz. przy 39 godzinnej pracy tygodniowej, w Hiszpanii 6,8 €/godz. przy 44 godzinach roboczych w tygodniu, to w Maroku nawet 1 €/godz. przy 48 godzinnym tygodniu pracy.

We włoskich grupach producentów koszty pacy zabierają około 40% przychodów tych organizacji. W ogrodnictwie pracuje prawie 1,8 mln osób, z czego 57% na południu kraju, 31% na północy, 12% w centralnych regionach Włoch.

Piotr Grel
za: assofruit.com

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNiemcy – gra w zielone szparagi
Następny artykuł1 lipca – Dzień Owoców i Dzień Polskiej Borówki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.