Zasady wysyłki ziemniaków do UE

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o zasadach, które muszą zostać spełnione, aby możliwe było przemieszczanie bulw ziemniaka wyprodukowanych w Polsce i przeznaczonych do innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Bulwy takie mogą być wprowadzane do obrotu i przemieszczane do innych państw członkowskich Unii Europejskiej, jeżeli spełnione zostały wymagania określone w przepisach prawa, tj. ziemniaki zostały zaopatrzone w:

  • zaświadczenie, wydane przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, potwierdzające niewystępowanie bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus, oraz odpowiednio
  • paszport roślin, wydany przez właściwego wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa – w przypadku sadzeniaków ziemniaka, albo
  • oznakowanie, zawierające co najmniej numer wpisu do rejestru przedsiębiorców podmiotu, który je uprawiał albo przemieszczał – w przypadku ziemniaków innych niż sadzeniaki (oznakowanie może mieć dowolną formę, np. prostej naklejki lub etykiety).

Ponadto ziemniaki powinny zostać wyprodukowane oraz zapakowane lub też dystrybuowane przez podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzanego przez PIORiN.

Inspekcja zwraca uwagę, że niestosowanie się do tych wymogów może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Przykładowo na Węgrzech wprowadzony został do krajowego prawodawstwa zapis, umożliwiający służbie węgierskiej zniszczenie na koszt posiadacza bulw ziemniaka niespełniających stosownych wymagań.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie PIORiN.

Źródło: PIORiN

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWyniki audytu: wsparcie dla młodych rolników – najskuteczniejsze w Polsce
Następny artykułBarwy Zaborza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.