Cudzoziemcy zwiększają zakupy ziemi rolniczej w Polsce?

Ziemie rolne
Podkarpacki portal informacyjny nowiny24.pl relacjonując przebieg konferencji z udziałem posła Mieczysława Kasprzaka, prezesa Podkarpackiej Izby Rolniczej Stanisława Bartmana i rzeszowskiego przewodniczącego Rady Powiatu Zbigniewa Micała cytuje z ich wypowiedzi liczby, świadczące o tym, że wprowadzona wiosną 2016 nie spełnia pokładanych w niej nadziei na wyeliminowanie wykupu ziemi rolniczej przez cudzoziemców. Jednak poseł Mieczysław Miazga z sejmowej Komisji Rolnictwa jest przekonany, że jest inaczej.
Według rzeszowskich samorządowców (dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które musi udzielać zezwoleń na takie transakcje) w 2016 roku cudzoziemcy kupili w Polsce prawie 3,2 tysiąca hektarów ziemi rolnej. To 7 razy więcej, niż w 2015 roku (420 ha).  Najwięcej -Niemcy (882 ha) i Holendrzy (326 ha), ale też obywatele Cypru a nawet Wysp Dziewiczych. W sumie, według posła M. Kasprzaka w 2016 r. sprzedano o 5% więcej ziemi niż rok wcześniej, a jej średnia cena wzrosła. 
Z takim obrazem nie zgadza się poseł Mieczysław Miazga z Komisji . Uważa on, że cudzoziemskie zakupy dotyczą gruntów inwestycyjnych, których nabywaniem rolnicy nie są zainteresowani.
za: nowiny24.pl

pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZwiększenie zakresu stosowania nawozów organicznych w UE
Następny artykułCeny warzyw szklarniowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.