Zimni ogrodnicy straszą. Rano było do 10 stopni mrozu

W tym sezonie zimni ogrodnicy przyszli w pierwszym tygodniu maja i nie próżnują. Temperatura miejscami dzisiaj o poranku spadła do prawie minus 10 stopni. Kiedy przymrozki się skończą?

Ujemne temperatury w maju najczęściej notowane są w okolicach połowy miesiąca. To właśnie wtedy przypadają imieniny Pankracego, Serwacego i Bonifacego, a także zimnej Zośki. Źli na ogrody chłopcy i ich koleżanka w tym roku nadeszli wcześniej i dali się we znaki rolnikom i sadownikom.

Jako że wegetacja ruszyła szybciej, przymrozki z ostatnich dni były równie dotkliwe jak te, które pojawiają się w połowie maja. Nadeszły w momencie, gdy drzewa miały już zawiązki owoców i nie nie były odporne na mróz większy niż minus 1 stopień. Straty byłyby mniejsze, gdyby na drzewach były różowe pąki, które przemarzają dopiero przy minus 4 stopniach.

Na szczęście przymrozki nie były większe niż przed trzema laty i nie okazały się też rekordowe. Najdłużej panowały w regionach północnych i północno-wschodnich, krócej na wschodzie, południu i w centrum, a najkrócej na zachodzie. Straty nie powinny być więc duże, ale jak zwykle w największym stopniu ucierpiały morele, brzoskwinie, czereśnie i wiśnie, których może być mniej w tym sezonie, a ich ceny mogą być podwyższone.

Jak wynika z pomiarów na oficjalnych stacjach IMGW, w ostatnich dniach najzimniej było w Białymstoku, Suwałkach, Olsztynie, Toruniu, Lęborku i Łebie, gdzie zmierzono na wysokości 2 metrów nad ziemią do minus 3 stopni. Przy gruncie w Łebie odnotowano minus 8 stopni, a w Toruniu, Olsztynie, Suwałkach, Białymstoku do minus 6 stopni. Zupełnie bez mrozu przy gruncie było miejscami na krańcach zachodnich i północno-zachodnich.

Co dalej z przymrozkami?
Na szczęście za nami już ostatnia noc i poranek z przymrozkami. Najbliższej nocy z wtorku na środę (6/7.05) termometry pokażą minimalnie od 5-7 stopni na wschodzie do 10-11 stopni na zachodzie. Kolejne poranki jeszcze cieplejsze, z temperaturą nie spadającą poniżej 10 stopni na prawie całym obszarze Polski. Przyczyną ocieplenia będzie napływ łagodniejszej masy powietrza polarno-morskiego, wzrost zachmurzenia i pojawienie się opadów deszczu. W perspektywie następnych 2 tygodni powrotu mrozu w prognozach nie widać.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSą już pierwsze krajowe truskawki
Następny artykułTegoroczne zbiory szparagów wcześniej niż zwykle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.